3. маја навршавају се 32 године од злочина над војницима ЈНА у некадашњој Добровољачкој улици у Сарајеву. Исто толико нема судског епилога.
Републички центар за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица сутра ће у Бањалуци промовисати публикацију "Реконструкција злочина - деконструкција мита“ која се односи на цјелокупне догађаје у априлу и мају 1992. године у Сарајеву.
Начелник Одјељења за меморијализацију, културу памћења и сјећања у Републичком центру за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Мирослав Љубојевић рекао је гостујући у Теми дана наших Централних вијести да се овом публикацијом разбија мит који је годинама уназад пласиран од стране бошњачког политичког корпуса и бошњачког друштва.
"Они 2. мај означавају као 'дан Д' у одбрани Сарајева и уопште БиХ гдје су покушали свој злочин почињен над припадницима Југословенске народне армије да представе као неку одбрану БиХ од стране ЈНА, како су они говорили великосрпске и великочетничке војске“, рекао је Љубојевић.
Како је додао, 2. маја извршен је планиран, организован и јак напад муслиманских паравојних формација потпомогнутих припадницима регуларних тадашњег министарства унутрашњих послова на сво људство и објекте ЈНА.
"Прије тога извршен је напад на припаднике ЈНА 20. априла 1992. године када су у једном билијар клубу у непосредној близини зграде команде Друге војне области убијена два млада војника на одслужењу редовног војног рока, то су били припадници сарајевског корпуса односно чете војне полиције“, додао је Љубојевић.
Како је навео, тај догађај је наговијестио каква се времена спремају за припаднике ЈНА у Сарајеву.
"2. маја је започео јак напад гдје су припадници ЈНА из засједе убијани на више локације у ужем језгру Сарајеву“, додао је.
Љубојевић је подсјетио да је договор о мирном повлачењу припадника ЈНА из касарне на Бистрику, односно зграде команде Друге војне области на Бистрику.
"Договор је постигнут између припадника ЈНА, цивилних власти и самог Алије Изетбеговића који је гарантовао миран излазак припадницима ЈНА а све то уз присуство међународних снага УНПРОФОР-а и поред таквог договора муслимани су тај договор изиграли и извршили сраман напад“, додао је Љубојевић.
Љубојевић је нагласио да је у злочину у Добровољачкој страдало девет људи.
"Морамо бити прецизни и јасни - у Добровољачкој је извршена егзекуције над шест припадника ЈНА који су претходно заробљени, разоружани, оборени на земљу и онда ликвидирани. Од посљедица тешког рањавања 3. маја преминула су још два војника у Клиничком центру на Кошеву 5. маја, док је једно цивилно лице убијено када се возило Хитне помоћи 3. маја из правца Добровољачке улице кретало према војној болници. Према нашим евиденцијама је најмање девет лица страдало у Добровољачкој“, додао је.
У наставку погледајте комплетно гостовање начелника Одјељења за меморијализацију, културу памћења и сјећања у Републичком центру за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Мирослава Љубојевића у Теми дана наших Централних вијести.