Република Српска на ивици је мирног раздруживања. Преломна је то порука након изгласавања антисрпске резолуције. Међународна заједница би, у том случају, требала да прихвати раздруживање и призна Републику Српску као самосталну државу.
Други начин је да дисциплинује Бошњаке да поштују свако слово Устава БиХ и Дејтонски споразум.
"Желе да нам наметну нешто што ми нисмо. Малоприје сам рекао 24.000, са цивилним жртвама преко 30.000 жртава. Је ли то агресорска војска? Је ли то агресорски народ? Не. Ми смо страдали, такође, у овом грађанском рату. Апсолутно, мислим да мјеста некаквом суживоту на овај начин нема. Биће га оног момента када они одлуче да се понашају другачије", каже Горан Рогић, предсједник Предсједништва БОРС-а.
Поразу бошњачке политике дефинитивно је, тајним предлагањем Резолуције о Сребреници и без одлуке бх. Предсједништва, кумовао амбасадор БиХ у УН-у Златко Лагумџија.
Законито понашање биће услов споразума о мирном разлазу који ће у наредних мјесец дана Влада Републике Српске упутити другом ентитету. На Сабору српског народа 8. јуна за то би требало да буде затражена подршка и руководства Србије.
"Мислим да су охрабрујуће прве најаве Владе Републике Српске о покретању и утврђивању приједлога споразума за, хајде да кажем, условно споразумно раздруживање, јер је то једноставно тако и предвиђено Дејтонским мировним споразумом. Тешко је живјети заједно у земљи у којој вас онај ко треба и ко живи са вама заједно стално назива и означава онако како то не доличи и на крају крајева, онако како то није истина", рекао је Слободан Жупљанин, предсједник Старјешина Војске Републике Српске.
"Будућност заједничка је сигурно неизвјесна. Ево и генерал Талић је све радио јавно, јавно је бранио свој народ, јавно је пробијао коридор за разлику од оних који су све радили тајно, који су упадали у станове, ликвидирали војнике, убијали и киднаповали људе по Сарајеву, по Подрињу. Тако су тајно радили и ову Резолуцију. Знате шта се тајно ради, тајно се припремају убиства, пљачке банака и тако даље, а јавно се само брани оно што је твоје", поручује предсједник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић.
Необавезујућа Резолуција о Сребреници, којом се српски народ етикетира као геноцидан, усвојена је чак без натполовичне већине, што је преседан у парламентарном одлучивању. Укупно 87 држава није подржало документ или је било суздржано, док су тек 84 гласале за Резолуцију о Сребреници.