Пређена црвена линија

Резолуцијом о Сребреници отворен пут самосталном дјеловању српских амбасадора

  • Извор: СРНА
  • 23.04.2024. 15:48

Резолуција о Сребреници, била усвојена или не, произвела је дугорочне негативне посљедице у БиХ и када је ријеч о спољној политици и дипломатији пређена је црвена линија којом је отворен пут апсолутно самосталном дјеловању српских амбасадора, рекла је амбасадорка БиХ у Пољској Ковиљка Шпирић.

Шпирићева је рекла да би евентуално усвајање резолуције могло изазвати негативне посљедице и у региону, али и шире, што би се могло "као бумеранг" вратити онима који су ушли у, како је прецизирала, авантуру са резолуцијом.

- Немогуће је игнорисати тренутну ситуацију и зажмурити на чињеницу да су заустављени позитивни процеси када је ријеч о европској интеграцији, али и процесу договора у складу са уставом и законима - рекла је Шпирићева.

Она је истакла да је у БиХ дошло до кршења темељних уставних постулата и надлежности.

- У мојој дугогодишњој дипломатској каријери нисам се сусрела са оваквом ситуацијом да амбасадор или високопозиционирани дипломата дјелује самостално, без сагласности оног ко га је изабрао. У нашем случају то је Предсједништво БиХ. Немогуће је такво поступање било гдје у свијету, а да амбасадор не сноси посљедице - рекла је Шпирићева и упитала какве ће посљедице сносити амбасадор у УН Златко Лагумџија.

Шпирићева је за Срну рекла да он неће сносити никакве посљедице јер дјелује самостално и за његово поступање не постоји сагласност у БиХ.

Она је рекла да ће се на сједници Генералне скупштине УН сви амбасадори се изјашњавали сходно инструкцијама које су добили из својих земаља, те да ниједан дипломата неће гласати по свом личном нахођењу или супротно ставу надлежног органа задуженог за питања спољне политике.

Шпирићева је истакла да је о тој теми разговарала са представницима институција у Пољској, као и бројним представницима у оквиру дипломатске заједнице, те указала на чињеницу да су напори који су учињени у посљедње вријеме када су у питању европске интеграције БиХ доведени у питање и да је тешко успостављени консензус око неких важних реформских закона заустављен.

- Нагласила сам и да евентуално доношење резолуције не води помирењу већ јачању тензија у БиХ и расту евроскептицизма у Републици Српској. Ако је то био циљ - онда су га иницијатори резолуције постигли - рекла је Шпирићева.

Она је нагласила да је разочаравајуће да су спонзори резолуције и земље западног Балкана.

- То сам пренијела амбасадорима Сјеверне Македоније, Албаније и Словеније на скупу који је на тему проширења организовао амбасадор Аустрије Андреас Штадлер. Мишљења сам да су земље региона морале имати више политичког сензибилитета и слуха јер добро познају ситуацију у БиХ и да су свјесни које негативне посљедице ће произаћи из чињенице да су спонзори резолуције - рекла је Шпирићева.

Шпирићева је рекла да довољно говори и чињеница да резолуцију представљају Њемачка и Руанда.

- Нема потребе да било шта говорим о злочинима који су учињени под заставом Њемачке у оба свјетска рата. У Руанди се 1994. године десио геноцид када је у кратком року убијен близу милион људи, припадника мањинског народа Тутси. Морално је питање и питање дипломатске коректности у међународним односима да те двије земље у којима су се десили геноциди и злочини са милионским жртвама не буду у то укључени на овај начин - напоменула је Шпирићева.

Она је рекла да се тиме покушава ставити у исту раван неоспоран злочин који се десио у Сребреници са геноцидом Њемачке и Руанде, те нагласила да је то неприхватљиво.

- Уосталом, о томе су свој став изнијели најуваженији ауторитети за питања геноцида Ефраим Зуроф, Гидеон Грајф и Јехуда Бауер - додала је Шпирићева.

Пратите нас и путем Вибера

  • 21:00 Серија: Одметница (12+)

    Серија: Одметница (12+)

  • 22:00 Серија: Немирни (16+)

    'Српска серија из 2023. године, темељи се према роману Марка Поповића "Један погрешан корак", а режирао је Дарко Николић

  • 23:00 Филм

    ''''Филм

  • 01:00 Ноћни програм

    Ноћни програм