Опасне намјере

Рудно богатство Српске примамљиво странцима

  • Извор: АТВ
  • 22.01.2024. 19:12

Од злата до сребра, литијума, олова, цинка, магнезијума. Све то и још много тога, у вртоглавим цифрама крију природна богатства Републике Српске. Примамљиво је то и странцима, који би да се богате преко туђих леђа. То већ раде у другом ентитету.

Британци су увелико засукали рукаве у Варешу. Многи су бацили око на Сребреницу. Посебно због сребра, олова, али и љековите воде. Оперативна сазнања говоре да се на подручју Сребренице и Милића налазе површински копови, напуштена рударска окна из којих је вађена руда боксита.

АТВ је још раније писала о опасним намјерама странаца да Сребреница постане одлагалиште радиоактивног отпада са подручја ЕУ. Прича о отимању имовине Српске али и издвајању Сребренице из њене територије и даље је актуелна. 

"Ми као локална управа и водимо се том причом. Помажемо онима који су наши под знацима навода, односно који су из Републике Српске. Странци су увијек заинтересовани за оно што је интерес односно за оно што може донијети профит", рекао је начелник Сребренице Младен Грујичић.

Примамљиве су и Лопаре. И то због литијума којег називају сировином будућности. Тамо се врше истраживања, али то могу да раде само они којима Република Српска да зелено свјетло. Из Европске алијансе за сировине, добро знају какво се богатство крије у том дијелу Српске.  

"Тренутно процјењујемо пројекат, након почетне позитивне процјене његовог потенцијала, могућим за снабдијевање индустрије Европске уније са литијумом и бором. Пројекти као што је овај могу имати потенцијал одрживог снабдијевања ресурсима из Европе и истовремено помажу развоју локалне инфраструктуре и економије", саопштено је из ЕРМА.

Руде се крију и у Милићима, Власеници, Рудом. Минерала највише има у Шипову, Петрову, Новом Граду, Теслићу, Приједору. Бакра има у Мркоњић Граду. 

Процјене су да би у будућности право благо могло да се открије у Гацку, Оштрој Луцим, Челинцу, али и у другим мјестима. Процијењена вриједност рудног богатства у Српској је око 15 милијарди евра. И не чуди онда да се питањем имовине баве странци који мешетаре у БиХ. Један од њих је и Кристијан Шмит који би да наметне закон о имовини.

Прсте у све уплићу и Британци који свако мало санкционишу оне у Српској који им не одговарају и не играју по њиховим правилима, кварећи им тако планове.  И све то преко амбасаде са сједиштем у Сарајеву. 

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: