Саборност и понос – под овим слоганом Српска, први пут званично, заједно са Србијом, прославља Сретење, Дан државности Србије и Републике Српске. Слоган осликава основне вриједности као темељ државности Републике Српске, позивајући на заједништво, јединство и снагу, наглашавајући важност очувања и јачања Српске.
Заједничко обиљежавање Сретења, посебно је значајно у времену настојања и жеља да се Срби подијеле и изазову међусобни сукоби, још једна је од порука која стиже из Републике Српске.
Потребно је да се у таквом времену Срби држе заједно, а Сретење је круна тога.
Заједничко обиљежавање Сретења је подсјетник на јединство. То никога не угрожава јер је у питању обиљежавање датума из прошлости. Декларација о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа заснована је на заједништву и јединству једног народа, у којој је дефинисано Сретење као Дан државности Републике Србије и Дан државности Републике Српске.
Сретење симболизује суштинску борбу за ослобођење и веома је значајно достојанствено обиљежети тако важан празник у оквиру заједничког духовног и културног простора српског народа. Историчари посебно истичу чињеницу да је 1804. године, када су Срби кренули у борбу против дахија, на простору Босанског вилајета живјело више Срба него у Србији.
Централно обиљежавање Сретења заказано је за суботу у Сремској Митровици. Стиже и позив од предсједника Србије.
Поводом обиљежавања Сретења - Дана државности Србије и Републике Српске, Палата Републике у Бањалуци од сутра ће бити освијетљена у бојама застава Републике Српске и Србије. Палата ће бити освијетљена у вечерњим часовима 13. 14. и 15. Фебруара.