Informacioni sistem SAP ostaje u vlasništvu institucija Republike Srpske koje su softver platile, a novi partner biće izabran putem javnih nabavki čime neće biti nanesena nikakva šteta institucijama i preduzećima.
Pojedini mediji, pokušali su naručenom serijom tekstova tendenciozno predstaviti prestanak saradnje Prointera i SAP-a kao štetu koja je nanesena institucijama Republike Srpske, međutim, softver koje su institucije platile ostaje u njihovom vlasništvu.
Usluge SAP-a i kupovina softvera ne zavisi od lokalnih partnera, što smanjuje rizik poslovanja i u ovom slučaju se pokazalo kao dobra ideja.
Za održavanje softvera u okviru postojećih funkcionalnosti nije potreban nikakav poseban status, a u Prointeru je zaposleno desetine SAP konsultanata koji će da nastave angažman sa institucijama i preduzećima koje posjeduju ovaj softver.
Ovi, naručeni tekstovi, koji obiluju poluinformacijama, iza sebe ima drugu pozadinu kojom se pokušava diskreditovati kompanija Prointer i stvoriti narativ da je zbog prekida partnerstva ove dvije kompanije nanesena milionska šteta.
Sistem će i dalje biti u vlasništvu preduzeća i institucija koje su ga platile, a novi partner će biti izabran nakon 23. marta do kada traje aktuelni ugovor kompanije SAP i Prointera.
Šta je SAP?
SAP je proizvod njemačke kompanije SAPSE, pionira u organizaciji rada, nastao tokom sedamdesetih godina prošlog vijeka, a vremenom je aplikacija postala gotovo nezaobilazna u poslovnim procesima.
Skraćenica SAP nastala je od “Systeme Anwendungen und Produkte" (na njemačkom SADP – Proizvodi za sistemske aplikacije u obradi podataka).
Njihovi sistemi pomogli su da se izvrši racionalizacija postupaka i procesa u milionima kompanija širom svijeta.
Sistem je prvenstveno namijenjen za korporacije u kojima se upravlja ogromnim količinom podataka.