Министар здравља и социјалне заштите Републике Српске Ален Шеранић одржао је данас радни састанак са градоначелницима, начелницима и представницима општина и градова, као и директорима домова здравља у Републици Српској који још нису прешли на трезорски систем пословања.
Шеранић је поновио опредијељеност Владе Републике Српске да сви домови здравља пређу на овај систем пословања, јер се на тај начин успоставља планско и намјенско трошење средстава.
- Досадашња искуства су показала да трезорски начин пословања омогућава квалитетније и транспарентније финансијско планирање, управљање и контролу трошења јавних средстава, а најзначајније препреке уласка јавних здравствених установа у трезорски систем представљају пореска дуговања здравствених установа из претходног периода - рекао је Шеранић.
Он је подсјетио да је Влада Републике Српске издвојила значајна средства за измирење тих дуговања за домове здравља који су прелазили на трезор својих оснивача у претходним фазама.
- Република Српска ће, из кредитног задужења Свјетске банке, обезбиједити средства за измирење обавеза према Пореској управи Републике Српске и запосленима, не укључујући недоспјеле обавезе за текући обрачунски период, те остатак дуга из претходног периода према Фонду здравственог осигурања Републике Српске и за ове установе, али та издвајања морају да буду у сврху рационалнијег пословања у будућности и измиривања текућих обавеза - поручио је Шеранић.
Он је присутне информисао и да ће услиједити потписивање споразума о регулисању међусобних права и обавеза у циљу припреме и увођења домова здравља у трезорски систем Републике Српске у оквиру локалних трезора, између Министарства здравља и социјалне заштите, домова здравља и надлежних јединица локалне самоуправе.
Такође, оснивачима и домовима здравља биће достављене јасне смјернице за прелазак домова здравља на трезорски систем пословања, а које описују кораке активности за улазак у трезорски систем и дају детаљан увид у то шта за јавне здравствене установе значи прелазак на трезорски систем пословања.
Од домова здравља који још послују изван трезорског система се очекује да предузму све потребне мјере и радње, из своје надлежности, у циљу уласка у трезорски систем Републике Српске. Такође, јединице локалне самоуправе, као оснивачи домова здравља, треба да у складу са надлежностима предузму све потребне активности на укључивању припадајућих домова здравља у локалне трезоре.
Подсјећамо, досадашњим активностима у циљу осигурања одрживости здравственог система Републике Српске, у трезорски систем Републике Српске уведене су 22 јавне здравствене установе, од тога четири републичке здравствене установе - Завод за стоматологију, Завод за судску медицину, Завод за трансфузијску медицину и Завод за форензичку психијатрију Соколац, те 18 установа примарног нивоа здравствене заштите, односно домова здравља, саопштено је из Министарства здравља и социјалне заштите.