Предсједник Републике Српске Милорад Додик је на посљедњем претресу у Суду БиХ јасно и гласно дао до знања да је сила неефикасан начин да се може користити у суду, изјавио је савјетник предсједника Српске Перо Симић.
Симић је истакао да је главни претрес у предмету против предсједника Српске одгођен у Суду БиХ, јер тужиоци нису били спремни за уводне ријечи, а Додикова одбрана је тражила њихово изузеће.
"То политичко силеџијство које је на сцени у Суду БиХ, како је сада опште познато, режирано је од колонијалног диктатора, нелегитимног високог представника Кристијана Шмита и његових међународних суфлера. Зато је предсједник Додик на посљедњем претресу у Суду БиХ јасно и гласно дао до знања да је сила неефикасан начин да се може користити у суду", навео је Симић у ауторском тексту за портал "Искра".
Он је истакао да је Додик био јасан наводећи да "у Тужилаштву сједе дилетанти, који нису ни знали формалну процедуру и да искључиво муслимански оријентисани тужиоци имају обавезу или жељу да процесуирају све из Републике Српске".
"Тако се с правом може закључити да су мангупи из Тужилаштва мислили да нешто брзо смувају на поменутом претресу, ослањајући се вјероватно на подршку појединих међународних суфлера са Кристијаном Шмитом на челу, који је неуставан као што је неуставан и Суд и Тужилаштво, гдје се води овај политички процес против Додика због тога што је дјеловао као предсједник Републике Српске поштујући уставна овлаштења", навео је Симић.
Симић је подсјетио да је Додик још 2008. године указао да су Суд и Тужилаштво БиХ селективни и острашћени против Републике Српске, и као такви неприхватљиви за Српску, јер је, како је рекао, до тада /2008. године/ више од 90 одсто случајева у том суду завршено против Срба, док се у исто вријеме није видио ангажман судова ни након двије године од када су он и тадашњи предсједник Републике Српске Драган Чавић поднијели пријаву против Атифа Дудаковића због ратних злочина.
Симић је нагласио да је Додик још тада затражио да се суд и тужилаштво врате у оквире закона.
"И те 2008. године па све до данас Додик је тражио и тражи да се суд врати у оквире закона, и онда ће нам, како је тада рекао, бити сасвим свеједно ко је судија, ако је објективан и није острашћен, а увјерени смо да су судије Бошњаци у БиХ острашћени против Републике Српске", подсјетио је Симић на Додикове изјаве од прије 15 година.
Симић је навео и да је Додик, износећи 2008. године ове чињенице, рекао да нема намјеру да прави разлику међу људима по националној припадности.
"Додик је тада указао да је ријеч само о политичким чињеницама, да се инструментализује и политизује Суд БиХ, у којем није добро и не може да буде добра политичка чињеница за будућност, да се нађу судије које су спремне да крше закон БиХ под притиском одређених амбасада у БиХ и међународних структура", подсјетио је Симић.
Међутим сада, након 15 година, истакао је Симић, свједоци смо да процес који се води против предсједника Републике Српске у потпуности показује да се ништа није промјенило и да се закон и даље крши под притиском међународних структура на челу са нелегитимним високим представником који се својски труди од нелегитимног доласка у БиХ да онемогући изабраним представницима у БиХ да преузму реформе у своје руке.
"То и не чуди ако се зна да је група других држава наметнула БиХ правило које је изнад Устава и свих других закона БиХ, које високом представнику даје `овлаштења да доноси законе умјесто демократски изабраних законодавних власти БиХ`", навео је Симић.
Он је истакао да тврди став предсједника Српске према неуставном мијешању међународних структура није никакав "национализам Срба", како то неки аналитичари желе представити, поготову када се зна да се на примјер, прије више година предсједник ХДЗ-а Драган Човић јавно придружио Додику са захтјевом да ОХР престане са радом, да се прекине са наметањем закона и аката високог представника у БиХ и да се на тај начин поспијеши дијалог међу БиХ лидерима.
"На крају треба поновити да за предсједника Додика, упркос свему, па и притисцима, усрећивање странаца није приоритет, већ по сваку цијену очување оног стеченог Дејтонским мировним споразумом. Отуда и Додиково досљедно супростављање покушајима ревизије Дејтонског споразума од нелегитимног високог представника, потпомогнутог од појединих међународних мангупа у БиХ и ван ње", навео је Симић.
Он је поновио да је и само суђење предсједнику Републике Српске политичко суђење јер је Суд БиХ, како су то одлично навели адвокати Додикове одбране "контаминиран" политичким утицајима.
"Улога нелегитимног високог представника Кристијана Шмита, који је све ово закувао заслијепљен мржњом према Србима, како га сви у Републици Српској виде и доживљавају, између осталог и због најновијег гафа, његовог покушаја да оспори прославу Дана Републике 9. јануара, али изнад свега активног кршења Дејтонског споразума, односно Устава, класични је примјер покушаја милитаризације политичке заједнице у БиХ умјесто ширења демократије, те се справом питамо, гледајући и слушајући Шмита и његове међународне јатаке, идемо ли ми ка Европској заједници или ка европском хаосу!?", закључио је Симић.