Почетком јула, Декларација са Свесрпског сабора ће у парламент Републике Српске. Јединство се очекује, али опозиција и даље као невјерни Томо, сумња у празновање 9. јануара. Да зато нема потребе, поновљено је и данас. Девети јануар остаје Дан Републике Српске.
И по тој и осталим тачкама, јединство Српске и Србије је већ доказано, док се у парламенту очекује барем двотрећинска већина, поручује предсједник Републике Српске.
Милорад Додик каже да ће Декларација пред посланике у непромијењеном тексту, а они који буду против Декларације, је њихов избор.
- Након усвајања на парламентима Српске и Србије Декларација ће бити упућена Владама, она ће направити сваку од 49 тачака, оперативни план који ће бити детаљан и временски лоциран и сви акти Републике Српске и Србије биће усвојени на спровођење оперативног плана - рекао је Милорад Додик, предсједник Републике Српске.
Документ су добили сви посланички клубови. С текстом су добро упознати, па нема разлога да јединство изостане сматрају у Клубу СНСД-а.
- Ја се надам да ће бити јединства и да су отклоњене све недоумице везане за празнике Дан Републике и Сретење као Дана државности која је продуковала ослобођење свих Срба, такође мислим да нису спорне ни остале тачке - сматра Срђан Мазалица, посланик СНСД-а у НСРС.
Ипак, у ПДП-у траже ману Декларацији па условљавају јединство. Подржати кажу, неће укидање 9. јануара иако то нико није ни поменуо осим њих.
- Како ће бити јединства кад сви хоће да Дан Републике остане девети јануар ако је ту дошло до повлачења ако остаје девети јануар онда је у реду - каже Игор Црнадак, шеф Клуба посланика ПДП-а.
Девети јануар остаје Дан Републике Српске. Сретење се само додаје као празник. Тако да јединство у парламенту не би требало да буде упитно.