Добој

Служен помен најмлађем одликованом борцу Споменку Гостићу

  • Извор: СРНА
  • 20.03.2024. 11:24

У порти Спомен-храма Рођења Пресвете Богородице у Добоју данас је служен помен најмлађем одликованом борцу Војске Републике Српске Споменку Гостићу који је погинуо на данашњи дан прије 31 годину на озренско-маглајском ратишту.

Протојереј-ставрофор Растко Максимовић рекао је новинарима да је на овај начин одата захвалност Гостићу и свим јунацима погинулим у Одбрамбено-отаџбинском рату јер су дали оно највредније што су имали за Републику Српску.

"Требамо да се сећамо свих жртава. Нека Споменко буде симбол све те дјеце и свих других који су погинули не само у протеклом Одбрамбено-отаџбинском рату", рекао је Максимовић новинарима.

Додик: Споменко Гостић, мали а велики херој, вјечна опомена да чувамо Републику Српску

Додик: Споменко Гостић, мали а велики херој, вјечна опомена да чувамо Републику Српску

Након парастоса, вијенац је код спомен-бисте Споменку Гостићу у порти овог храма положио потпредсједник добојских Младих социјалдемократа Алекса Мирчетић, који је истакао да млади Републике Српске не смију да забораве на жртву Гостића и да требају да се угледају на тадашње генерације које су стале на браник отаџбине када је било најтеже.

Члан добојских Младих социјалдемократа Николина Тошић каже да је Споменко симбол за слободу српског народа.

"Ако бисмо жељели да говорим о вриједностима попут истинске храбрости и поштења, чојства и јунаштва, као и несебичности, говоримо управо о Споменку Гостићу, најмлађем одликованом борцу Војске Републике Српске и учеснику Одбрамбено-отаџбинског рата", рекла је Тошићева.

Споменко Гостић рођен је 15. августа 1978. године у Добоју, а као припадник Војске Републике Српске погинуо је од гранате 20. марта 1993, недалеко од свог села Јовићи на планини Озрен. Тада је, осим њега, живот изгубило још пет српских војника.

Одата почаст Споменку Гостићу

Одата почаст Споменку Гостићу

Сахрањен је на мјесном гробљу, гдје почивају његова мајка и бака, које се, као и Споменково село Јовићи, данас налази у Федерацији БиХ.

Након што је у рату остао сам, Споменко се придружио војсци, гдје је прво био курир, да би касније развозио храну војницима.

Неколико мјесеци прије погибије наишао је на мину док је коњском запрегом развозио храну по линији, када је и лакше рањен. Касније је отишао код артиљераца, гдје је и окончао свој млади живот.

Млади херој са Озрена добио је спомен-бисту у Добоју која је 20. марта 2014. године постављена у порти Спомен-храма Рођења Пресвете Богородице.

Споменко Гостић - Од Озрена поникао, у Озрену вјечно остао

Споменко Гостић - Од Озрена поникао, у Озрену вјечно остао

Чланови Удружења дјеце погинулих бораца "Насљеђе" Републике Српске из Бијељине обновили су 2017. године споменик на мјесном гробљу Горњи Улишњак, а добојски умјетник Дени Божић осликао је мурал са Гостићевим ликом у Улици војводе Степе у Добоју.

Спомен-кип Споменка Гостића постављен је 24. августа 2021. године у порти Манастира Светог Николе у Петрову.

О Споменку је снимљен четрдесетпетоминутни документарни филм "Споменко на вјечној стражи" и написана књига "Споменко и Озрен", чији је аутор Миле Савић.

Споменка Гостића је постхумно Медаљом за храброст "Милош Обилић" ове године одликовао и предсједник Србије Александар Вучић.

Пратите нас и путем Вибера