Bosiljka Bačić, koja je izbjegla masakr srpskih civila u Sijekovcu kod Broda na današnji dan prije 31 godinu, rekla je da je njoj minirana kuća, ali da to je ništa u odnosu na ono šta su drugi doživjeli i istakla da se i danas zločinci šetaju Brodom i Derventom.
Govoreći o dešavanjima na današnji dan 1992. godine, ona je navela da ništa nije naslutilo masakr nad nedužnim civilima.
"Ne može se zaboraviti. Šta smo im krivi? Meni su minirali kuću, ali to je ništa u odnosu šta su drugi doživjeli ovdje", dodala je Bačićeva.
Najmlađa žrtva svirepog zločina imala je 17, a najstarija 72 godine, dok je u zločinačkom pohodu zapaljeno 15 kuća i crkva.
Bosiljka Bačić je izbjegla sudbinu svojih komšija tako što je pobjegla kada je čula pucanj.
"Ne mogu da se prisjećam tih dešavanja. Ne ponovilo se nigdje i nikome", rekla je Bačićeva.
U Sijekovcu je danas obilježena 31 godina od stradanja devet srpskih civila koje su ubile snage Hrvatske vojske i paravojne hrvatske i muslimanke formacije, a tog 26. marta smrt su izbjegli samo oni koji nisu bili u kućama.
Na današnji dan ubijeno je devet članova porodica Zečević, Radanović, Milošević i Trivić, a u danima koji su uslijedili ubijeno je desetine Srba, koji su po svjedočenjima ubijani na kućnom pragu, prevoženi u grobnice i bacani u Savu.
Za ovaj zločin u Sijekovcu do danas je osuđen samo Zemir Kovačević na kaznu od 10 godina zatvora, što Srbi smatraju uvredljivim.
Nakon zločina u Sijekovcu, koji je bio prvi masovni zločin, i to prije izbijanja ratnih sukoba, počelo je ubijanje i odvođenje u logore civila srpske nacionalnosti u Posavini.
Do danas, broj mučenih i ubijenih nije poznat, ali su ostala svjedočenja onih kojih su preživjeli brutalno iživljavanje i maltretiranje hrvatske vojske i paravojnih formacija.
Organizator obilježavanja 31 godine od stradanja srpskih civila u Sijekovcu je Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.