Најбољи доказ успјешности Клинике за кардиохирургију у УКЦ-у Републике Српске су више од 500 операција, каже за АТВ начелник ове клинике доктор Никола Шобот.
"Поносан сам. Био је то тежак и мукотрпан процес од неких пет година. Од саме инфраструктурне израде клинике, набављања свега што је потребно за рад, а онда је то кулминирало у задње двије године са резултатима које смо презентовали нашем стручном симпозијуму. Почели смо да збрињавамо комплетну кардиоваскуларну патологију, која укључује све кардио-хируршке процедуре у смислу бајпас хирургије, почели смо да збрињавамо болести аорте које представљају хитна стања. Ти пацијенти су животно угрожени. Сада имамо могућности да их збрињавамо на УКЦ-у. Све су то ствари на које смо поносни. Имамо 500 успјешно урађених операција", каже начелник Клинике за кардиохирургију Никола Шобот.
Он поручује да су статистички параметри веома добри, а искористио је прилику да се захвали свима који су помогли.
"Првенствено министарству и предсједништву Републике Српске, управи УКЦ-а на челу са професором Ђајићем, Институтима за кардиоваскуларне болести Дедиње и Сремска Каменица. Најбитније, желим да се захвалим комплетном кадру клинике за кардиоваскуларне болести, почевши од административних радника, помоћних радника, сестринског кадра. Постигли смо један породичан односи, сви то доживљавају као свој лични успјех и само кроз такав колективни рад су могли доћи такви резултати.
Шобот каже да је било веома захтјевном с обзиром да су двије године били у ковиду. Истиче и изазовно повезивање са осталим Институтима, едукација кадра и слично.
"Искористили смо тај период да учимо. Значајно смо смањили број гостујућег кадра и полако идемо ка осамостаљењу наше клинике. Добили смо нашег првог кардиохирурга, комплетан сестрински кадар је оспособљен. Интензивно смо радили на осамостаљењу.
Говорећи о процесима, Шобот каже да је све било захтјевно, али да су успјешно превазишли препреке.
Цјелокупни концепт кардиохирургије је заснован на тимском раду, поручује Шобот. "Тим је велик и захтјева озбиљну координацију и сарадњу. Оваква организација захтијева тимски рад, разумијевање и висок степен толеранције. Да управо гостујуће тимове укључимо у рад наше клинике. То је било захтјевно. Али уз добронамјерност, коректност и организацију, а наравно и стручност успјели смо то да увежемо и зато имамо резултате какве имамо".
Шобот каже да је учење важно, да се мора отићи негдје да се види како треба, а како не.
"Када вам долазе врхунски стручњаци у вашу кућу је одлична прилика да стекнете што више знања, а онда да помогнете што већем броју пацијената. Ових 500 пацијената представља значајан број спасених живота. Можда би неки стигли и у друге кардиохируршке куће, али сам поносан да сваки пацијент из Српске добије кардиохируршку операцију унутар два мјесеца. Не постоји земља у региону која то може да пружи својим пацијентима. Параметри у смислу смртности у року од мјесец дана су испод 0,7 одсто, степен инфекција је 0,4 одсто што су импозантни резултати. Сваком пацијенту прилазимо студиозно и озбиљно и гледамо га као да нам је члан породице. То је правац у којем желимо и даље да идемо", каже Шобот.
Гостовање доктора Николе Шобота у Централним вијестима АТВ-а можете погледати у видео прилогу.