Први свесрпски сабор Србије и Републике Српске под називом "Један народ, један сабор - Србија и Српска" одржан је 8. јуна у Београду.
На сабору је усвојена Декларација о заштити националних и политичких права српског народа.
- Декларација је суштински национални документ. Она је дала одговоре на многе изазове, дала је одговоре не само на тренутак него и је и оно што треба да чинимо у будућности – рекао је предсједник Републике Српске, Милорад Додик.
У оквиру одржавања сабора, у Храму Светог Саве на Врачару одржан је и молебан за спас Српског народа. Присутнима на сабору се обратио и патријарх Порфирије, који је рекао:
- Имамо обавезу да саборујемо и да се састајемо ако хоћемо да нас има. Не сабирамо се против било кога него се сабирамо за то да будемо оно што јесмо, да бисмо дарове које смо добили од Бога умножили, да би смо без страха, знајући ко смо и шта смо, ступали у креативан плодотворан дијалог са свима који су око нас.
- Ово је дан који је важан за многе генерације које долазе, дан када је важно да разумијемо да је српски народ савладао препреке за свој идентитет и право на одлуку, кључна ријеч нашег живота је „слобода“. Данас једина алтернатива српском народу је алтернатива коју вежемо за наш државни и национални интерес. Ми никада нисмо били босански Срби, како су нас многи називали, стидјели смо се кад нас неко тако зове. Ми смо припадници јединственог српског народа – рекао је предсједник Српске, Милорад Додик.
- Данас је постигнут договор, о српском јединству које неће трајати један дан, већ ће трајати довијека, и нико довијека неће моћи да уништи српско јединство – поручио је предсједник Србије, Александар Вучић.
Један од закључака сабора јесте и тај да ће Република Српска свој Дан државности обиљежавати 15. фебруара, док ће се 9. јануар наставити обиљежавати као Дан настанка Српске, а 15. септембар као Дан заставе Српске.
- Поносни смо сваки пут када видимо да Србија биљежи велике успјехе, знамо да је то успјех и Републике Српске – рекла је српски члан Предсједништва БиХ, Жељка Цвијановић.
Свесрпски сабор није могао проћи без реакција из Сарајева, па је тако министар спољњих послова БиХ, Елмедин Конаковић упутио протестну ноту Црној Гори због учешћа Андрије Мандића на сабору.
Утисци се нису слегли ни након четири дана од одржавања сабора, па се тако огласила Америчка амбасада у БиХ, из које су саопштили да Република Српска није држава, већ ентитет који може постојати само унутар БиХ.
Одмах након тога услиједио је одговор предсједника Српске, који је поручио када Марфи чува Дејтонски споразум, исто као када коза чува купус, а стигао је и одговор предсједника Србије, Александра Вучића, који их је упитао гдје пише да имовина припада централним властима БиХ, а не ентитетима?