I dalje nema demantija Jelene Trivić na navode da joj kampanju finansiraju Amerikanci. I dalje se sve njene reakcije svode na šale po društvenim mrežama. Za to vrijeme osude iz Srpske neprestano pristižu.
“Bez obzira da li se radilo o njoj ili bilo kome, to je nešto što Republika Srpska ne može oprostiti, pa makar to bio i Radovan Višković. Ja ne odobravam takve vrste miješanja u izborni ciklus”, izjavio je Radovan Višković, predsjednik Vlade Republike Srpske i dodao: “To će koštati Srpsku, jer niko ne daje svoj novac džaba.”
Ponovo je potvrđena tijesna saradnja Amerike i opozicije iz Srpske. Kaže to ministar spoljnje trgovine i ekonomskih odnosa BiH. Poznato je, kaže Staša Košarac, da je američka administracija često finansirala neke nevladine organizacije, medije i pojedince u BiH i Srpskoj kako bi napadali institucije Srpske.
“Mi jesmo svjesni njihovih svakodnevnih sastanaka po sarajevskim ćoškovima gdje američki ambasador poziva lidere opozicije iz Srpske i dogovara konkretne poteze kako da rade na štetu interesa Republike Srpske. Pokušavaju protiscima da utiču na Milorada Dodika i Željku Cvijanović i na institucije Srpske”, rekao je Košarac.
Interes Bošnjaka i opozicije u Srpskoj je izgleda isti, smatra savjetnik srpskog člana predsjendištva, Milan Tegeltija. Zato je, kaže, jasno zašto je Jelena Trivić miljenik zapada.
“Ne postoji logika da neko ko je srpski patriota u Republici Srpskoj podržava isto ono što podržavaju sadašnji bošnjački politički lideri jer srpski patriota ne može podržavati nestanak i obesmišljavanje Republike Srpske”, istakao je Tegeltija.
A obesmišljavanje Srpske, Jelena Trivić je, po svemu sudeći, naplatila 10 miliona američkih dolara. Toliko je, navodno, dobila za vođenje kampanje protiv Milorada Dodika. To ipak nije jedini slučaj kada je Zapad opoziciji dao novac kako bi odradili njhov posao u BiH, poručuju bezbjednjaci.
“Nije to samo Amerika, i nije riječ samo o jednoj uplati novca na račun opozicije, već o mnogo široj akciji podrške PDP-u, političkoj stranci koja je britanska ekspozitura, miljenik Zapada”, poručuje Dževad Galijašević, stručnjak za bezbjednost.
To je na neki način potvrdio i Gabrijel Eskobar, kada je priznao da je sa opozicionarima u Srpskoj pred posebnu sjednicu Narodne skupštine telefonski dogovarao da zasjedanjima ne prisustvuju. Prisnost je bila i više nego očigledna i na sastancima Jelene Trivić i PDP-ovaca sa Kristijanom Šmitom - Nijemcem koji je bez legitimiteta osporio nekoliko nadležnosti Republike Srpske.