Srpski jezik i ćirilica su temelj kulturnog i nacionalnog identiteta. Njihova zaštita ključna je za srpski kulturološki opstanak, poruka je sa panela koji je održan u okviru “Dana Srpske u Srbiji”.
"Identitet jednog naroda kroz različite oblike kulturnog materijalnog i duhovnog nasljeđa zaista se njeguje između Republike Srpske i Srbije. A na koji način? Na taj način što smo donijeli povelju srpskom kulturnom prostoru gdje organizujemo različite programe poput ove panel diskusije ali i različitih foruma o zaštiti ćirilice, jezika i pisma, donošenjem zajedničkih planova i programa za nacionalnu grupu predmeta, zajedničkih predmeta, saradnja između naših ustanova i institucija koja je neprikosnovena.”
Kulturno nasljeđe smo dužni sačuvati, zaštititi i ostaviti budućim generacijama kao što su nama ostavili naši preci. Ukoliko znamo ko smo, u kojem smjeru se krećemo i šta tačno posjedujemo, tada možemo definisati kulturu našeg društva. Ono što je od posebne važnosti je da Srbi budu zajedno.
"Svakako je dužnosr Srbije kao matičnoe države srpskog naroda da promoviše i pravo i mogućnost svih Srba na očuvanje sopstvenog kulturnog identiteta i stvaralaštva na osnovu svoje nacionalne kulture i to ni na koji način ne znači da smo sada ograničeni, nekome suprostavljeni", kaže Branko Ružić, ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije.
Panel „Identitet: jezik, umjetnost, kultura – Jedinstvenost kulturnog prostora Republike Srpske i Republike Srbije“ , jedna je od aktivnosti u okviru 10. “Dana Srpske u Srbiji”. U narednih nekoliko dana u gradovima širom Srbije biće organizovani kulturni i umjetnički programi sa ciljem predstavljanaj Srpske i povezivanjem naroda Srpske i Srbije.