Република Српска гради све јаче односе са свјетским силама. Важни састанци предсједника Републике са лидерима Бјелорусије, Русије, Татарстана, Турске и Мађарске говоре да Српска успјешно води спољну политику. Густ распоред Милорада Додика са лидерима земаља, Српску ће позиционирати на међународном плану, кажу стручњаци.
"Република Српска води своју политику. Та политика се заснива на сарадњи са свима. Нико није искључен осим уколико то сам не жели. Тако да ово је један добар помак. Морамо да схватимо да се свијет мијења да неки други актери добијају мало више простора у односу на неке друге које смо могли да имамо као најизраженије у претходним деценијама. Треба на на неки начин и хватати те токове и наћи неко своје мјесто у свему томе", каже Бојан Шолаја, Центар за међународне студије.
Резултат састанака Додик-Лукашенко су јача привредна, културна и научна сарадња двије земље. Потврђени су пријатељски односи и договорени нови састанци. Важно је што је тамо била и делегација из Владе Српске.
"Република Српска се позиционирала као један субјект у оквиру спољне политике што је јако важно. Прво из аспекта промовисања јасних политика Републике Српске у односу на БиХ. А са друге стране у геополитичким оквирима а и са економске стране јако нам је важно да стичемо партнерства и развијамо односе са земљама које могу да допринесу економском развоју", каже Лучиано Калужа, стручњак за међународне односе.
Однос Српске и Бјелорусије итекако цијене и у Русији. Бјелорусија је, кажу стручњаци, један од најважнијих партнера Русији. Поруке из Минска важне су и за Србију.
"Ова посјета по мом мишљењу није битна само за Републику Српску већ и Србију која је уздржанија због разних разлога, да сада не улазим у то. И оно што ради Бањалука може да компензује једну дозу негативне енергије која је створена у Минску према Београду", каже Драгомир Анђелковић, политички аналитичар.
Додик ће се наредних дана састати и са предсједником Русије Владимиром Путином. У плану је и састанак са предсједником Турске, а у Марту би премијер Мађарске Виктор Орбан требало да дође у Бањалуку. Република Српска је, кажу они који прате глобалну политику, отворена за сарадњу са свима који то желе.