Власт у Републици Српској повећава међуетничке напетости, поткопава уставни поредак, националне институције, ограничавају слободу окупљања и изражавања - тврди ово у свом извјештају Стејт департмент.
Дежурни кривац за све лоше већ традиционално је Република Српска. Трн у оку поново им је и Милорад Додик. Причају о криминалу и корупцији а нигдје не спомињу други ентитет у којем се свако мало неко хапси - одговара предсједник Српске.
Најбољи примјер лицемјерства јесте и њихов мук да је добру атмосферу око Европске уније урушио "њихов" лажни високи представник.
"У условима када у Федерацији хапсе предсједника суда, бившег директора ОБА за све оно за шта смо годинама говорили да је криминално и да представља кршење закона, када имате похапшене представнике полицијских агенција они упорно желе да задрже само негативан наратив на Републици Српској“, каже предсједник Републике Српске Милорад Додик.
У опозицији као и обично нису толико рјечити када је ријеч о странцима. Зато би о власти имали шта да кажу.
СДС-ов Вукота Говедарица извјештај није прочитао али зато каже да зна шта пише у анексу Дејтонског споразума.
"Читао сам конкретно анекс три Дејтонског мировног споразума када смо расправљали о изборном закону Републике Српске гдје је тачно у члану 5 дефинисано да ће БиХ у будућем периоду дефинисати сталну изборну комисију а ријеч је о ЦИК-у која ће у будућности спроводити изборе“, рекао је шеф Клуба посланика СДС-а у Народној скупштини Републике Српске Вукота Говедарица.
Прилично тенденциозан и нема никакву сврху - тако извјештај коментаришу стручњаци за међународне односе. Квалификације које наводе у извјештају донекле би се, каже Бојан Шолаја, могле само схватити да су у питању прве године након рата. Забрињавајуће је и шта на основу овога да се очекује у БиХ.
"Након свега што је учињено у протеклом периоду поготову након ових посљедњих годину и по дана када су постигнуте значајне реформе у БиХ када је Српска показала да жели да учествује у дијалогу и на тај начин рјешава питања ми имамо један овакав извјештај који само подрива успјех који је, на крају крајева, БиХ постигла у претходних годину и по дана“, каже директор Центра за међународне односе Бојан Шолаја.
Садржај, каже Шолаја, не изненађује. Међутим, оно што је парадоксално јесте да Република Српска која се једина критикује, једина у ствари инсистира на БиХ онаквој каква је превиђена Дејтоном и Уставом.