Предсједник Народне скупштине Ненад Стевандић честитао је свим грађанима 9. јануар - Дан Републике Српске уз жељу да њен 32. рођендан прославе поносно и достојанствено, у миру, слози, јединству, те поруку да је обавеза свих да се чува, јача и воли Српска као бастион одбране интереса, слободе, националног и духовног идентитета српског народа.
- Никада нећемо престати да славимо Дан Републике, дан нашег поноса и националног јединства, упркос свим притисцима и пријетњама. Српска је за нас највећа светиња и то право нико не може, нити смије да нам оспори! Створили смо је крвљу, одбранили у рату, сачували у миру и славићемо је заувијек! - поручио је Стевандић у честитки.
Он је нагласио да је Република Српска највећа и најљепша побједа у чије темеље су уграђени животи храбрих српских бораца којих се треба сјећати са највећим пијететом и одавати највиша признања, као и ратним војним инвалидима и породицама страдалих, саопштено је из Народне скупштине Српске.
Стевандић је нагласио да се сада јасно види значај историјске, визионарске и државотворне одлуке посланика Скупштине српског народа у БиХ, који су 9. јануара 1992. године прогласили Републику српског народа у БиХ, користећи своје демократско и уставно право.
- Од тада до данас Република Српска је све јача и просперитетнија, упркос свим изазовима и нападима. Важно је да наставимо са развојем и јачањем наше Републике, на радост свих наших грађана и генерација које долазе. Нека нам живи Република Српска! Срећан вам Дан Републике! - поручио је Стевандић.
Девети јануар се слави као Дан Републике Српске јер је тог датума 1992. године настала под првобитним називом Република српског народа у БиХ.
Српску су основали српски посланици у тадашњој Скупштини БиХ након што су прегласани у кључним питањима о опстанку Југославије, а припадници друга два народа кренули у сецесију мимо воље Срба, који су имали статус конститутивног народа.
Назив Република српског народа у БиХ био је у употреби до 28. фебруара 1992. године и проглашења првог Устава, када је замијењен са Српска Република БиХ који је кориштен до 12. августа 1992. године, након чега је уведен садашњи - Република Српска.