Предсједник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић позвао је данас, у писму које је упутио Уставном суду БиХ, стране судије тог Суда да поднесу оставке у складу са Уставом БиХ.
Стевандић је додао да би стране судије на тај начин олакшали политичким представницима ентитета и конститутивних народа у БиХ да лакше испуне један од приоритета за приступ Европској унији а који се односи на реформу Уставног суда БиХ и да својим поступком помогну БиХ да настави својим путем европских интеграција.
"Ваша оставка би показала да вам је стало до БиХ и да не желите да будете препрека њеној европској будућности“, навео је Стевандић у писму.
У Мишљењу Европске комисије о захтјеву БиХ за чланство у Европској унији из 2019. године, наводи Стевандић, истакнуто је да би се преговори за приступање БиХ Европској унији требали отворити када земља постигне потребан степен усклађености са критеријумима за чланство, а посебно са критеријумима из Копенхагена којим се захтијева стабилност институција које гарантују демократију и владавину права, што захтијева побољшање законодавног и институционалног оквира како би се осигурало испуњавање 14 кључних приоритета.
"Европски савјет је у својим закључцима, усвојеним на састанку одржаном 14. и 15. децембра 2023. године, навео да ће отворити преговоре о приступању са БиХ након што се постигне потребан степен усклађености са критеријумима за чланство и позвао је Европску комисију да најкасније у марту 2024. године обавијести Европски савјет о оствареном напретку како би могао донијети одлуку", навео је Стевандић у писму.
Стевандић је у писму подсјетио да се један од 14 кључних приоритета из Мишљења Европске комисије о захтјеву БиХ за чланство у Европској унији односи на реформу Уставног суда БиХ, укључујући и рјешавање питања међународних судија и провођења његових одлука.
"Као што видите постојање међународних судија у Уставном суду БиХ представља препреку за даље европске интеграције и за чланство у Европској унији. Нажалост овај приоритет није могуће остварити, јер политички представници ентитета и конститутивних народа у БиХ се не могу договорити о замјени међународних судија домаћих судија, што доводи до немогућности отварања преговора за приступање Европској унији. С тим у вези, свеукупна ситуација произашла из евидентног застоја у европским интеграцијама БиХ узрок је сталне политичке напетости између ентитета и конститутивних народа у БиХ", навео је Стевандић.