Tačno u podne počeće posebna sjednica Parlamenta Republike Srpske. Na dnevnom redu je jedna tačka, dokument pod nazivom "Političko-ekonomska situacija u BiH". U njemu se naglašava da je zajedničkom analizom stanja i otklanjanjemu uzroka moguće stvoriti povoljan ambijent u kojem bi institucije fukcionisale, a na osnovu Ustava i u korist svih naroda. Dokumentom se konstatuje i da Dejtonski sporazum i Ustav pružaju dovoljno mogućnosti za reforme u svim bitnim oblastima. Podsjeća se i da je Republika Srpska pokrenula procese institucionalnih reformi da bi se dobila bolja, pravednija i racionalnija rješenja u funkcionisanju vlasti. Dio tih rješenja trebalo bi da se čuje i sutra u Parlamentu.
"Mi kao NSRS želimo da budemo dio rješenja i zato smo se odlučili na ovu posebnu sjednicu da pokušamo još jednom da pozovemo sve relevantne predstavnike Republike Srpske i BIH da u demokratskoj atmosferi razgovaramo o problemima koji pogađaju ne samo građane Srpske i BIH", rekao je Denis Šulić, potpredsjendik NSRS.
Pozvani su i lideri HDZ-a BIH i SDA. Bakir Izetbegović poziv je ekspresno odbio dok se očekuje dolazak Dragana Čovića. Očekuje se obraćanje i lidera partija iz Srpske. Ovaj put imaće po pet minuta i u toku zasijedanja da odgovore na eventualna pitanja. Ipak u opoziciji još važu da li će u sjednici i učestvovati.
Iz PDP-a nam je potvrđeno da će pred početak sjednice imati stranački kolegijum na kome će zauzeti konačan stav.
Iz SDS-a su još ranije poručili da podržavaju redovnu ali ne i posebnu sjednicu, jer kako kažu ova sjednica imala bi smisla da nije bilo prethodnih posebnih sjednica.
"Široko pitanje bez zaključaka igdje ičega to jesu nesutavne odluka o njima treba raspravljati ali zna se gdje", kazao je Miladin Stanić šef Kluba poslanika SDS-a u NSRS.
Da samo jedinstven stav može pomoći smatraju u Demosu zato se nadaju da će učestvovati i opozicija. Bitno je kažu napomenuti i da ovu krizu nije proizela Republika Srpska nego je samo odgovor na Inckov zakon,način imenovanja Šmita i otimanja zemljišta Srpskoj.
"Važno je da se pokuša iznaći neki put putem zaključaka da se izađe iz ove situacije, ja se nadam da će i opozicija učestvovati u jednoj konstruktivnoj rapsravi da se dođe do rješenja", kazala je Spomenka Stevanović, poslanik DEMOS-a.
Da li će tražiti rješenja još nisu sigurni ni u DNS-u. Žale da i da im nije materijal za sjednicu pristigao iako je dostupan na skupštinskom sajtu.