Већ други овогодишњи састанак на високом нивоу предсједника Републике Српске и лидера Руске Федерације у Санкт Петербургу.
"За мене велика прилика да поново се сретнем са Вама, прије два-три мјесеца смо били заједно... Желим да се захвалим за квалитетну позицију Русије у погледу Дејтонског споразума", поручио је Додик Путину на почетку састанка.
Русија је један од гараната Дејтонског споразума, документа који штити позицију српског народа у национално дубоко пољуљаној БиХ. Зато не треба да чуде чести састанци два лидера, а ни нераскидива веза Републике Српске са једном од највећих свјетских сила.
Свјесни непријатељства западних земаља према Русији коју покушавају да окриве за сукоб са Украјином, али и Србима које настоје етикетирати као геноцидне, ове двије силе штите Дејтонски споразум који Бошњаци уз помоћ међународне заједнице покушавају да наруше.
"Они сматрају и виде да је Дејтонски споразум у искушењу, о понашању веома информисани и о понашању у Генералној скупштини. Констатовали смо да глобална заједница није подржала иницијативе које су ишле за тим да се употријеби механизам из пословника о раду Генералне скупштине која каже – Неважна питања могу да се одлучују на начин како су они одлучили за једно веома важно питање. Русија је ту принципијелна. Она је говорила да то неће моћи, да то неће помирити људе, да ће направити још веће унутрашње проблеме и то се на крају види. У овом случају Русија је била у праву, а Њемачка и друге земље нису биле у праву. Дакле, оно што ми желимо од Русије јесте да разумије позицију у погледу реализације Дејтонског споразума, да разумије искушења у којима се ми налазимо. Они апсолутно знају податке о Шмиту, о Уставном суду и свему и начину на који они покушавају да девастирају Дејтонски споразум. Оно што сам ја овдје чуо јесте да Русија то зна и да Русија стоји иза онога што јесте слово Дејтонског споразума, а иза Републике Српске и њених настојања да очува ту позицију", рекао је Додик.
Зато и не чуди што политичком Сарајеву толико смета пријатељство Републике Српске са Руском Федерацијом, јер са друге стране Бошњаци на све начине, па и нелегално чине све да умање надлежности Републике Српске, па и да прекрајају њену историју. Аналитичари сматрају и да Република Српска добија има све више могућности за нове сарадње, али и подршку у свијету посредством Русије.
"Ми, наравно, протеклих година имамо прилику да видимо да међународни фактор, назваћу их комотно „земље колективног Запада“ све што су до сада радиле кроз своје међународно представљање овдје у ствари представља разградњу Дејтонског мировног споразума, умањивање надлежности ентитета. тј. самим тим и кантона у Федерацији, то јесте пребацивање одређених извршних овлаштења на ниво институција БиХ с циљем стварања неког хомогенизованог друштва. То нажалост у БиХ, управо у складу са Дејтонским мировним споразумом, није могуће. Дејтонски мировни споразум је зауставио један несретан сукоб, одредио одређене принципе на којима БиХ почива. Све оно што је Руска Федерација као свједок, а и Републка Српска као дио БиХ, исто тако потписник анекса Мировног споразума жели у овом тренутку је да се тај Општи оквирни споразум за мир ревносно поштује оно што је сигурно и што сте могли да видите је да Руска Федерација и Република Српска и многи други у овом тренутку подржавају Републику Српску, инсистирати на томе да се Дејтонски мировни споразум досљедно проводи", каже Бојан Шолаја, директор Центра за међународне односе Бањалука.
"Засигурно да ће Руска Федерација и те како моћи да нам помогне уколико буде услова за то и да то може да нам помогне у даљем развоју, како на економском плану, тако и на социјалном плану. Сматрам да посјете руског предсједника Владимира Путина не могу да нам одмогну и да и те како, ако имамо савезника попут Русије можемо да гледамо ка напријед", истиче политиколог Драгана Делић и додаје:
"Сматрам да је овај састанак дошао у правом моменту због деликатне ситуације у којој се налази Република Српска. Можемо рећи да Република Српска трпи велики притисак од стране Запада, а да је Руска Федерација и те како пријатељ и то је показала у претходном периоду, не само за српски народ у Републици Српској, већ и за српски народ у Србији и на Косову и Метохији".
Осим бриге о статусу Републике Српске, везу са Русијом ојачавају и нови потписани протоколи о трговинској, научнотехнолошкој и културно-хуманитарној сарадњи. Унапређењу путних комуникација воде и састанци са руководством Руских жељезница. Значаја су и те како свјесни и грађани Републике Српске.
"Путин толико воли Додика и Српску Републику, и то је за нас једини, једини спас да смо ми добри са Русијом",
"Добар, и треба да се састане, они су наши пријатељи одувијек били. Тако ће и бити",
"И могу вам рећи да се састане са Путином наш предсједник Милорад Додик, свака част",
"Мислим да је лијепо са свима, а са Русијом поготово, то је наш народ српски",
"Требамо да имамо добре односе, нормално. Руси су јаки а ми смо добри пријатељи",
"Много је то битно, ја не знам да имамо боље пријатеље од њих", говоре нам грађани.
Република Српска изборила се и да БиХ у спрези са Западом не уведе санкције Руској Федерацији. Штавише, квалитетну сарадњу показаће и спортски тим из Републике Српске који ће учествовати на Играма БРИКС-а у Казању.