Тривић: Плаћамо порез! Шулић: Тражили сте поврат пореза

  • 19.02.2024. 18:37

Произвођач пекарских производа Саша Тривић сматра да држава не треба да се мијеша у цијене пекарских производа јер пекари плаћају порез. На то му је министар Денис Шулић поручио да је Тривић као и други привредници тражио поврат пореза на повећање плата.

"Не видимо разлог да се држава мијеша у пекарску политику. Мислим да је најбоље да се држава кроз пекарску плату, не само због хљеба, него због свега осталог, да они који су стварно социјално угрожени да им се обезбиједи помоћ. Пекаре нису социјалне установе. Када су пекари платили држави порез који је прописала завршили сваки однос са државом. Ми смо на тај начин платили да се држава кроз социјалне установе бави социјалним питањима", сматра Тривић.

Он поручује да његова фирма запошљава 490 радника са просјечном платом преко 1.300 КМ, а да нико нема плату мању од 900 КМ.

"Ја желим да својим радницима повећам плату за 10 одсто плату, ја то немамо одакле. Зашто бих ја био лош послодавац? Ако је држава оправдано рекла да треба дизати плате, ја стојим иза тога. Држава ако сматра да имам екстра профит, може прегледати наше завршне рачуне", поручио је Тривић.

Пепић: Како послодавци могу исплатити плату у коверти, а не могу у цјелости?

Пепић: Како послодавци могу исплатити плату у коверти, а не могу у цјелости?

Министар трговине и туризма Денис Шулић каже да је Саша Тривић, као и други послодавци за то повећање тражио поврат пореза.

"Драго ми је што је Тривић поменуо да ће ићи са повећањем плата од 10 одсто. Он је и као одговорни послодавац који је уназад од 2020. године користио право на поврат пореза и доприноса свјестан да ће га држава пратити у томе. Његова плата у децембру и његова плата у овој години ће бити разлика 10 одсто. За то повећање ће господин Тривић од министарства привреде и предузетништва добити сав поврат пореза. 70 одсто од уплаћених пореза за ту годину за повећање од 10 одсто. Ако је просјечна плата била 1300 КМ, она формално расте за 130 КМ. На то повећање имате XY доприноса. Држава ће из министарства привреде и предузетништва субвенционисати и господина Тривића и сваког другог послодавца. То радимо од 2020. године на овамо. Значајан новац се врати пословној заједници кроз тај вид повећања плата", каже Шулић.

Министар поручује да је држава законски уредила ту област и стимулиса привредну заједницу да повећава плате.

Тривић о цијенама хљеба: Нисмо ми социјална установа

Тривић о цијенама хљеба: Нисмо ми социјална установа

"Све је то држава радила као стимуланс. Не бих се сложио са господином Тривићем, ни он ни било ко други не може бити крив за све. Влада да је мислила да је неко крив, могли смо донијети било какву уредбу, без било каквог покушаја компромиса и договора. Сјели смо са њима да нађемо компромис. Што се тиче цијене пекарских производа и хљеба, размијем мишљења да су повећали цијене производа и да нису осјетили пад у продаји. Разумијем то, али ја као појединац се не слажем са тим. Хљеб је основна животна намирница. По показатељима наше друштво конзумира највише хљеба", каже Шулић.

Он се осврнуо и на минималац и поручио да нико неће пустити привреднике да се сами сналазе.

"Свјесни смо да ће имати проблема, али су најављене и мјере које ће ићи тим гранама привреде које покажу да не могу пратити цијену рада која је усвојена", поручио је Шулић.

Дуел Тривића и Шулића:

Дуел Тривића и Шулића: "Пекаре нису социјалне установе"



Пратите нас и путем Вибера