Младен Филиповић

"Унаприједити сарадњу Српске и Аустрије у прерађивачкој индустрији и новим технологијама“

  • Извор: СРНА
  • 17.01.2024. 09:27

Шеф Представништва Републике Српске у Аустрији Младен Филиповић рекао је да највеће интересовање на аустријском тржишту влада за дрвопрерађивачки и металски сектор, али да се отварају и могућности за унапређење сарадње у областима нових технологија и прерађивачкој индустрији.

Филиповић је истакао да приоритет рада Представништва остаје јачање привредне сарадње и институционално повезивање, као и очување српског културног и националног идентитета.

"Дјелујемо у различитим областима, те настојимо да изградимо партнерства која ће олакшати и унаприједити развој Српске. Много тога смо урадили, али увијек има простора за још активности“, рекао је Филиповић у интервјуу за Срну.

Наставак активности на повезивању привредника Српске и Аустрије

С обзиром на то да су прошлогодишњи резултати били веома позитивни, у плану је да се пројекат "Фит фор Аустрија", чији је циљ повезивање привредника Српске са привредницима из Аустрије, настави и ове године.

"Позиви за аплицирање ће бити упућени у првом кварталу ове године, у координацији са Привредном комором Аустрије. Циљ је повезивање привредника Републике Српске са привредницима из Аустрије, успостављање нових пословних контаката и ефикаснији наступ на аустријском тржишту“, појаснио је Филиповић.

Он је напоменуо да ће Представништво наставити да пружа подршку промоцији туристичких, али и привредних потенцијала Српске у Аустрији.

"У марту ће у Бечу традиционално бити одржан Сајам туризма, а у наступу на овом сајму подржаћемо Туристичку организацију Српске, која ће имати свој штанд, а најављује се и нови дизајн и брендинг. Такође, наставићемо да промовишемо наше туристичке потенцијале, као што су Олимпијски центар `Јахорина`, етно и сеоски туризам“, рекао је Филиповић.

Према његовим ријечима, крајем ове године Представништво ће у сарадњи са Инвестиционо-развојном банком (ИРБ) Републике Српске организовати пословну конференцију у Бечу на којој ће Српска бити представљена као пожељан простор за нове инвестиције и улагање.

Нагласак на инвестиционим предностима Српске

"Оно што увијек наглашавамо су инвестиционе предности Републике Српске, као што су повољан географски положај, инфраструктурна повезаност, те стимулативна пореска политика и пословно окружење“, рекао је Филиповић.

Он је изразио задовољство урађеним пројектима и резултатима у раду у прошлој години, те напоменуо да увијек постоји простор за додатно унапређење сарадње.

"Када говоримо о привредном развоју, наша дијаспора има огроман потенцијал. Наш фокус ће остати на инвестицијама из дијаспоре, али и на преношењу знања и вјештина у функцији привредног развоја. Веома је значајна и сарадња у области науке и иновација, научна размјена, мобилност истраживача и иноватора. Све су то елементи којима се јача и унапређује сарадња са привредом и повећава конкурентност“, каже Филиповић.

Он је навео да Представништво спроводи мјере подршке при извозним активностима за привреднике из Републике Српске, те активно позива све привредне субјекте из Српске да се обрате Представништву како би што ефикасније остварили приступ аустријском тржишту.

Направљен значајна искорак на пласирању домаћих производа на аустријском тржишту

Он је навео да је прошле године направљен значајан искорак у представљању и пласирању домаћих прехрамбених производа на аустријском тржишту.

"Компанија `Младегс пак` из Прњавора представила је широку понуду својих производа потрошачима у аустријском трговачком ланцу `Шпар`, а од друге половине новембра прошле године производи компанија `Витаминка` из Бањалуке и `Витинка` из Козлука су доступни у неколико пословница овог трговачког ланца у Бечу“, рекао је Филиповић.

Он је истакао и значај добре сарадње Представништва и ИРБ-а Српске, па је током прошле године организовано неколико састанака руководства ове банке и представника аустријске привреде у Бечу и Бањалуци.

На Аустријско-српском привредном форуму у Бечу промовисане су винарије из Републике Српске, гдје су представљена вина компанија "Вукоје", "Тврдош" и "Јунгић".

"За представнике наших винарија Представништво је организовало и `мастер клас` обуку како би се наши винари упознали са специфичностима аустријског тржишта и могућностима за улазак у гастрономску понуду. `Мастер клас` је држао Дарел Јозеф, стручњак за тржиште вина Централне и Југоисточне Европе“, рекао је Филиповић.

Настојања да се гради партнерство у свим областима

Он је истакао да Представништво дјелује у различитим областима, уз настојање да гради партнерства како у привреди, тако и у култури, науци и образовању.

Говорећи о културној размјени, Филиповић је навео да је прошле године реализовано неколико важних догађаја у оквиру којих су у Бечу угошћени бројни писци, музичари и други умјетници из Републике Српске.

"У октобру прошле године угостили смо и штићенике `Даун синдром центра` из Бањалуке, који су пред публиком у Бечу извели позоришну представу `Роко и Цицибела`, а организован је и пријем за групу најбољих студената бањалучког Универзитета, који су боравили у студијској посјети Бечу“, рекао је он.

Филиповић сматра да је улога дијаспоре важна и у очувању идентитета и традиције српског народа.

"Јасно је да је улога дијаспоре у тој сфери кључна, односно да тај задатак можемо успјешно да реализујемо кроз заједничко дјеловање са нашим институцијама. То подразумијева и сталну комуникацију са представницима српске дијаспоре, нашим удружењима и клубовима, али и успјешним привредницима“, рекао је Филиповић.

Он је увјерен да постоји још много простора за јачање ових веза, нарочито ако се узме у обзир чињеница да су српска удружења веома успјешна у својим активностима у Аустрији.

Филиповић је истакао и значај Стратешког плана за сарадњу са дијаспором, који је усвојила Влада Републике Српске, те изразио увјерење да ће то допринијети конкретизацији активности и успоставити јасан институционални оквир дјеловања.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: