Уставни суд Републике Српске утврдио је да ријеч "гендер" који се помиње у одлуци о оснивању Гендер центра Републике Српске није у сагласности са Уставом Српске, будући да тај појам не припада ниједном од језика у службеној употреби у Српској.
- Имајући то у виду, као и то да је чланом два одлуке прописано да се на рад овог центра примјењују прописи који важе за републичке органе управе, републичке установе и друге републичке институције, Суд је утврдио да употреба овог израза није у складу са Уставом Републике Српске - наводи се у образложењу одлуке.
Уставни суд одлучио је да поједини чланови Закона о премјеру и катастру Републике Српске нису у сагласности са Уставом Републике Српске.
Образлажући одлуку Уставни суд је оцијенио да је законодавац поступио супротно уставном начелу владавине права, јер је овим прописао могућност подношења захтјева за забиљежбу спора у земљишним књигама само у случају када се поводом стварних права на непокретностима води парнични поступак, што нема објективних и оправданих разлога и критерија.
- Такође, Суд сматра да је обавезивање странке да уз захтјев за забиљежбу спора мора доставити доказ да је парница почела да тече недовољно прецизно и јасно за адресате оспорене норме и да представља превелик терет за њих, с обзиром на то да је настанак парнице процесна околност која није резултат диспозитивне радње странке која покреће поступак и ван је било какве контроле или утицаја те странке - саопштено је из Уставног суда.
Уставни суд сматра, супротно законском одређењу, да активну легитимацију за подношење захтјева забиљежбе спора поред странака између којих се води спор има и свако друго лице које је учесник поступка, односно које за то има правни интерес, под условом да докаже да тај поступак може утицати на његова уписана стварна права.
Утврђено је и да одлука о усвајању ревизије Регулационог плана зоне С1Ц1 у Теслићу није у сагласности са Уставом Републике Српске и Законом о уређењу простора и грађењу.
"Основ неусаглашености оспорене одлуке са Уставом и поменутим законом огледа се у томе што је поступак њеног доношења проведен супротно релевантним одредбама Закона о уређењу простора и грађењу, а што је уједно чини супротном и уставном начелу законитости аката", истиче се у саопштењу.
Уставни суд је одлучио и да члан један одлуке о измјени и допуни одлуке о комуналној накнади општине Модрича, у дијелу табеларног прегледа под један "Производња нафте и нафтних деривата", који је саставни дио овога члана, није у сагласности са Уставом Републике Српске и Законом о комуналним дјелатностима.
Наиме, доносилац оспореног нормативног акта је као један од критеријум за утврђивање висине комуналне накнаде увео и дјелатност која се обавља у појединим производним објектима, иако овај основ није предвиђен Законом о комуналним дјелатностима.
Оваквим нормирањем доносилац акта је прекорачио границе и садржину својих Уставом и законом утврђених овлашћења.
Уставни суд је донио и одлуке којима није усвојен приједлог, односно нису прихваћене иницијативе за оцјењивање уставности појединих одредаба Закона о премјеру и катастру Републике Српске и Закона о порезу на непокретности, као и за оцјењивање уставности и законитости појединих подзаконских аката.