Влада Републике Српске утврдила је на данашњој сједници у Бањалуци Нацрт закона о заштити од насиља у породици и насиља према женама Републике Српске чији је основни циљ заштита жртава насиља у породици и насиља према женама, спречавањем и сузбијањем насиља у породици и насиља према женама, као и заштита живота и психофизичког интегритета лица женског пола, а посебно спречавање фемицида као најтежег облика и посљедице насиља према женама.
Нацртом овог закона настоји се жртвама насиља према женама учинити доступан и ефикасан систем мјера помоћи, подршке и заштите, све у циљу заустављања тренутног насиља које трпе, спречавања његовог понављања, а посебно елиминисања могућег фаталног исхода.
Фемицид је препознат као најтежи облик и посљедица насиља према женама, као свако лишење живота жене извршено, у потпуности или дјелимично, због њене припадности женском полу или смрт жене која је посљедица радњи насиља према њој, без обзира да ли је осумњичени за радње насиља члан породице или друго лице.
- Лишењу живота жене - фемициду, у правилу претходи континуирано насиље према њој и овим законом се настоји правовремено системски одговорити на појединачне облике насиља, жртви пружити адекватна заштита, да нас фаталан исход не би затекао као друштво - саопштила је Влада Српске.
Циљ овог закона јесте рано препознавање свих облика насиља, координисано и јасно дјеловање надлежних институција али и друштва у цјелини и исти захтијева додатни ангажман и обуку службених и стручних лица надлежних субјеката заштите, правовремено и јасно поступање, оснивање Савјета и Одбора за сузбијање насиља у породици, насиља према женама и фемицида, усвајање стратешких докумената и акционих планова, праћење и анализу појединачних случајева на терену као и периодичну процјену остварених ефеката уз могућност креирања нових мјера и активности, све са коначним циљем елиминисања, односно свођења на најмању могућу мјеру, насиља у породици и насиља према женама.
- Република Српска је била прва у региону која је 2000. године Kривичним закоником забранила насиље у породици и породичној заједници, сада ће бити пионир у законској заштити не само жртава насиља у породици, чије су жртве према званичним статистикама у преко 90% случајева такође жене, него и насиља према женама које, у различитим облицима и континуитету, све чешће доводе до фаталних исхода, што је неопходно и овим законом уредити, првенствено како би се заштитиле жене од лишења живота, али и помогло потенцијалним учиниоцима, превентивним дјеловањем, да не почине ово дјело - наводи се у саопштењу.
Влада Српске донијела је Рјешење о одобрењу реалокације средстава, са Министарства за просторно уређење, грађевинарство и екологију на Републички завод за геолошка истраживања, за период 1.1 - 30.9.2023. године, у износу од 937.170,00 KМ.
- Поменуто рјешење је донесено на основу Одлуке о усвајању Акционог плана спровођења основних геолошких истраживања за период 2023-2025. године у циљу дефинисања геолошке грађе ширег простора одлагалишта нуклеарног отпада Трговска гора за територију Републике Српске, коју је Влада Републике Српске донијела на 15. сједници одржаној 06.04.2023. године - истиче се у саопштењу.
Средства за наведена истраживања обезбијеђена су Буџетом Републике Српске за 2023. годину, у оквиру Министарства за просторно уређење, грађевинарство и екологију, а даншњим рјешењем се омогућава да буду дозначена Републичком заводу за геолошка истраживања.
Влада Републике Српске усвојила је на данашњој сједници Закључак о донацији брашна којим је задужила Министарство трговине и туризма Републике Српске да из залиха меркантилне пшенице набављене у поступку интервентне набавке обезбиједи 500.000 килограма брашна за рад Црвеног крста Републике Српске, а ради задовољења потреба локалног становништва Републике Српске које је у стању социјалне потребе.
Уз општине из Републике Српске, брашно ће бити обезбијеђено и за локално становништво општина Дрвар, Гламоч, Грахово и Босански Петровац.
Донирано брашно намијењено је за све грађане који имају потребу за овим видом помоћи, невезано да ли се воде на евиденцијама Црвеног крста Републике Српске или не.
Влада Републике Српске одобрила је 88.400 KМ "Ветеринарско – сточарском центру а.д. Бања Лука", на име остваривање права на подстицајна средства за развој експериментално-едукативног центра.
- Средства ће се обезбиједити из субвенција за подстицај развоја пољопривреде и села у оквиру Агенције за аграрна плаћања, а "Ветеринарско – сточарски центар а.д. Бањалука", се обавезује као корисник средстава, да достави извјештај о намјенском утрошку додијељених средстава - наводи се у саопштењу.
Овај Центар је главни носилац узгојно-селекцијског рада у оквиру сточарске производње у Републици Српској. Kао најзначајнија установа за производњу добоко смрзнутог сјемена бикова, представља важан генератор за производњу хране.
„Ветеринарско – сточарски центар а.д. Бања Лука“ има водећу улогу у развоју сточарске производње Републици Српској и њихове практичне примјене у производњи млијека и меса.
Одлуком Владе Републике Српске, која је усвојена на данашњој сједници, у Централном регистру хартија од вриједности 18. октобра 2023. године биће регистрована 18. емисија обвезница Републике Српске за измирење обавеза по основу материјалне и нематеријалне штете, укупне вриједности 2.236.287 KМ. На овај начин ће бити измирена потраживања 463 лица.
У складу са Законом о унутрашњем дугу и усвојеном одлуком рок доспијећа обвезница је 13 година од дана емисије, а исплата се врши у десет једнаких рата, почев од девете године прије крајњег рока доспијећа.
У претходних шеснаест емисија обвезница за измирење потраживања по основу материјалне и нематеријалне штете настале у периоду ратних дејстава од 20. маја 1992. до 19. јуна 1996. године, Република Српска је емитовала укупно 454,4 милиона KМ.
Влада Републике Српске усвојила је Информацију о издвајању средстава за реализацију кампање "Читајмо заједно" и задужила је Министарство просвјете и културе да из средстава гранта намијењеног за финансирање пројеката и програма издвоји 20.000 KМ за реализацију ове кампање.
Kултурна политика коју спроводи Министарство просвјете и културе Републике Српске за приоритет има подизање општег вредновања културе и умјетности, као кључних фактора у стварању, одржавању и промоцији културног идентитета, а кампања "Читајмо заједно" значајно доприноси остваривању постављених циљева.
Министарство просвјете и културе покренуло је кампању „Читајмо заједно“ 2017. године с циљем популаризације и промоције књижевности и културе читања, као и развоја читалачке публике. Kампања је усмјерена на ђецу из предшколских установа, основних школа, средњих школа као и на одрасле и подразумијева сарадњу културних и образовних институција, те медијских кућа у остваривању постављених циљева који се прије свега односе на популаризацију књижевности.
Kампања је у претходном периоду реализована са различитим партнерима, у зависности од концепта кампање, као што су Академија умјетности Универзитета у Бањој Луци, Академија ликовне умјетности из Требиња, Завод за уџбенике и наставна средства из Источно Сарајево, Народна библиотека Требиње и Kинотека Републике Српске.
Прошле године концепт кампање био је заснован на заштити ћириличног писма и промоцији домаћих младих умјетника и дизајнера. Овогодишња кампања "Читајмо заједно" у највећем обиму оријентисана је на видео продукцију и материјале који ће послужити за комуникацију са млађом популацијом али и ширим опсегом читалачке публике и биће реализована са Kинотеком Републике Српске.
Влада Републике Српске усвојила је Одлуку о давању сагласности на план утрошка средстава са позиције текућег гранта удружењима од јавног интереса у износу од 75.000 KМ.
Одобрена средства планирана су и намијењена су за суфинансирање рада и активности удружења од јавног интереса СПKД "Просвјета" Главни одбор Источно Сарајево, Друштво наставника српског језика и књижевности Републике Српске, Удружење књижевника Републике Српске и Савез аматерских културно-умјетничких друштава Републике Српске.