Више од 22.000 метара квадратних земљишта Републике Српске узурпирао је сарајевски аеродром тако што је почео радове на проширењу, утврдили су грађевински инспектори и геометри. На мјесту гдје су радови зашли на територију Српске обиљежена је граница, а инвеститор се није појавио иако је био позван.
"Ушли су преко 20 метара, што значи од овог колца па тамо. Ушли су и преко 50 метара да раде на територији Српске. То је недопустиво! Ја овдје говорим у име Владе, и кажем да ћемо наћи начин и могућност свим средствима да одбранимо да Аеродром не може самовољно на територију Српске, јер они планирају да саграде објекат од 22.000 квадрата, што је око 25 катастарских честица који припадају Републици Српској", каже Драган Станковић, директор РУГИПП-а Српске.
Споразум о регулисању међусобних односа са аеродромом потписао је Маринко Божовић, начелник Источне Илиџе. Многи су упирали прстом у њега због тога и говорили да је заобишао Скупштину општине и републичке институције. Тај споразум ће бити стављен ван снаге.
"Ми смо јасни ту були, тај споразум се није могао потписати. Сада разговарамо са општинским властима да се тај споразум стави ван снаге", каже Милимир Говедарица, правобранилац Српске.
Радови на дијелу територије која припада Српској, биће обустављени, а граница је обиљежена траком.
"По попису свих учесника који су овдје и уручења инвеститору, ми ћемо издати рјешење. Послије тога ћемо обиљежити ово што је наша територија, докле се може радити. Даље у нашој територији се не може радити и то је то", каже Драган Миовчић, главни урбанистичко-грађевински инспектор.
Иако сарајевски аеродром залази у територију Српске, утврђено је да улица Василија Грђића припада другом ентитету.
"Данашњим догађајем којег су потврдиле републичке институције се констатује да је то дубоко у територији Федерације", каже Маринко Божовић, начелник општине Источна Илиџа.
Становници те улице су и даље огорчени, кажу да су својим новцем направили тај пут.
"-Ми смо се организовали, насули, асфалтирали и пут је такорећи нашим парама урађен и земљиште је наше.
-Негдје морају ићи или ће народ сјећи ту жицу, ако буде од жице или ће ићи горе према општини, некуда ће морати", кажу грађани.
Данас стиже и порука да раније радње у вези проширења, које су биле прије рата, не дају за право Аеродрому да каже да је власник земљишта.
"Власник није аеродром, власник је Република Српска. Ми једноставно морамо радити свој посао и штитити наше институције и власништво Републике Српске", истиче Говедарица.
Радови на проширењу аеродрома почели су прекјуче. Све ово додатно компликује и то што линија разграничења није тачно утврђена.