Предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић позвао је данас посланике у Народној скупштини да гласају за Приједлог економских реформи Српске за период 2024–2026. године, по хитном поступку, који подразумијева седам структурних реформи са 17 реформских мјера.
Вишковић је навео да су структурне реформе организоване у три области, и то конкурентност, одрживост и отпорност, те људски капитал и социјалне политике.
Он је навео да су Приједлогом предложене структурне реформе: унапређење конкурентности привреде у оквиру подршке технолошком развоју и јачању ланаца вриједности и снабдијевања, те повећање ефикасности пословања јавних предузећа и њихово реструктурисање.
"Структурна реформа унапређење конкурентности привреде кроз подршку технолошком развоју и јачању ланаца вриједности и снабдијевања адресира знатан број изазова и препрека привредном расту и конкурентности у Српској. Њен садржај фокусиран је на три области дефинисане кроз шест реформских мјера", рекао је Вишковић у Народној скупштини, образлажући Приједлог програма економских реформи Републике Српске за период 2024-2026. године по хитном поступку.
Он је истакао да је Програмом економских реформи Српске предложена и енергетска транзиција, те убрзана дигитална трансформација, као и модернизација и обнова транспортне инфраструктуре у складу са циљевима Зелене агенде.
"Мјера подразумијева изградњу и реконструкцију путне инфраструктуре која ће омогућити да сви наши дијелови Републике Српске буду повезани на безбједан начин", рекао је Вишковић.
Према његовим ријечима, предложено је и повећање запошљавања побољшањем усклађености образовања и развоја практичних знања и вјештина на тржишту рада.
"То је један од приоритета на којем радимо заједно са нашом пословном заједницом, а то су унапређење обуке и остали програми и активности политике запошљавања за све категорије незапослених. План је да практичном обуком на крају школовања имамо дјецу спремну за тржиште рада", рекао је Вишковић.
Он је навео да је предложено и унапређење квалитета и ефикасности институционалних механизама за пружање услуга социјалне и здравствене заштите.
"Ићи ће кроз двије реформске мјере: унапређење социјалне и дјечије заштите уз одговарајућу информациону подршку и квалитет пружања услуга корисницима, и квалитетније и доступније услуге здравствене заштите", навео је Вишковић.
Говорећи о текућим економских кретањима, Вишковић је истакао да се очекује да реални раст БДП-а у Српској у 2023. години буде око 1,5 одсто.
Он је рекао да су у периоду 2024-2026. године пројектоване стопе привредног раста, и то три одсто за 2024. годину, 2,2 одсто за 2025. годину и 1,8 одсто за 2026. годину.
"Тржиште рада је стабилно упркос изазовима у претходном периоду, остварује позитивне резултате, биљежи константан раст броја запослених и смањење броја незапослених", навео је Вишковић.
Он је рекао да је закључно са 30. септембром у Републици Српској 290.745 запослених, што је рекордна запосленост.
"У октобру просјечна нето плата је 1.290 КМ и за 12,8 одсто је већа од просјечне нето плате у 2022. години", рекао је Вишковић.
Он је истакао да очекује значајне бенефите и од нове фискализације у Републици Српској.
"У складу са Програмом рада Владе Републике Српске, а на основу смјерница Европске комисије за програме економских реформи 2024‒2026. године земаља кандидата и потенцијалних кандидата, Влада је израдила Приједлог програма економских реформи за период 2024-2026. године, по хитном поступку", рекао је Вишковић.