Предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић изјавио је данас да Српска треба прецизно да уреди кориштење обиљежја, истакавши да у БиХ вриједе двоструки аршини јер се у дијеловима ФБиХ вијори шаховница посљедњих 30 година и то никоме не смета, а Бошњаци користе заставе које нису званичне заставе БиХ.
Вишковић је у Народној скупштини Српске, током расправе о Нацрту закона о допуни Закона о употреби заставе, грба и химне, подсјетио да је често говорио шта би се десило да се сада негдје вијори застава Србије са грбом Немањића и да мисли да би "Ф16" полетјели током дана.
"Јер, то је атак на суверенитет, територију, државу, а кад се вијори шаховница од Јабланице па надаље, ту стоји посљедњих 30 година и нико је није поменуо, ето, то им не смета, јер су они у некој љубави. Колико знам, јесу у љубави можда Хрвати и Бошњаци, али ово је застава Републике Хрватске", указао је Вишковић.
Он је рекао и да је тачно да Бошњаци у Републици Српској и БиХ и данас користе заставе које нису званичне заставе БиХ.
"Не треба се љутити на другу страну, него себе мало више преиспитати. И ми треба да почнемо да примјењујемо исте принципе и да водимо неки свој живот не обазирући се на то да ли ће то некога мање или више нервирати. И не може бити - то ваше нама смета, нас вријеђа, а нас као не би требало вријеђати", нагласио је Вишковић.
Он је изразио наду да ће до приједлога закона и у оквиру јавне расправе бити још неких корекција, уз посебан нагласак да се максимално транспарентно уреди кориштење обиљежја, да не би нека невладина организација или неко непримјерно користио обиљежја и правио непотребне проблеме.
Вишковић је рекао и да Република Српска, од момента када је Високи судски и тужилачки савјет укинут и на неки начин постао заједнички, има проблем у том функционисању и додао да је о томе било ријечи и на данашњој сједници Владе, те да су се дотакли рада Министарства унутрашњих послова у смислу подношења пријава.
"Више од 500 поднесених пријава у току године, али, нажалост, коначне инстанце нема, нема судске пресуде, нема довођења самог предмета до краја и шта онда ту Влада, министар и премијер могу да ураде", истакао је Вишковић.
Вишковић је нагласио да је одговорност увијек на Републици Српској, а не пита се до краја, док други ужива у неком запећку и не одговара.