Влада Републике Српске утврдила је данас Нацрт закона о измјенама Закона о страним улагањима.
Разлози за доношење овог закона садржани су у потреби усклађивања одредаба Закона о страним улагањима са одредбама Закона о републичкој управи, према којем је послове који се тичу страних улагања у свој дјелокруг рада преузело Министарство привреде и предузетништва, а који су до тада били у надлежности Министарства за економске односе и регионалну сарадњу.
Такође, потребно је и унапређење одређених рјешења у сегменту сарадње републичког нивоа и јединица локалне самоуправе с циљем привлачења и подстицања улагања у Републику Српску, прецизније дефинисање задатака Савјета за стране инвеститоре Републике Српске, као и постинвестициона подршка коју пружају јединице локалне самоуправе пословним субјектима кроз прикупљање информација о пословању пословних субјеката и плановима развоја с циљем задржавања и проширења постојећих улагања, саопштено је из Владе Српске.
Влада Републике Српске донијела је Одлуку о одобравању средстава за социјално збрињавање радника, у износу од 4.934.456,16 КМ.
Одлуком се одобрава исплата средстава за уплату доприноса за пензијско и инвалидско осигурање за 1.419 радника из 31 предузећа, који су процесом стечаја или ликвидације предузећа остали без запослења.
На данашњој сједници, Влада је донијела и Одлуку о давању сагласности на Програм за заштиту потрошача у Републици Српској за период 2024-2025. година.
Програмом за заштиту потрошача у Републици Српској за период 2024-2025. година, се утврђују циљеви политике заштите потрошача, начин и динамика остваривања тих циљева, субјекти овлашћени за реализацију програма, финансијска средства и други елементи значајни за остваривање заштите потрошача. У првом дијелу Програма дат је кратак осврт на развој система заштите потрошача, са акцентом на претходне и важећу стратегију заштите потрошача у Европској Унији, те дефинисани општи циљеви Програма.
У другом дијелу Програма наведени су Носиоци заштите потрошача у Републици Српској, институције које су учествовале у изради Програма.
За сваку институцију, појединачно, представљена је улога институције у систему заштите потрошача, и планиране активности институција за 2024-2025. годину, које се односе на област заштите потрошача, очекивани резултати, циљеви и сврха планираних активности, носиоци задужени за њихово провођење, планирани временски оквир у којем се активност треба реализовати, као и средства потребна за реализацију активности. Реализација овог програма у Републици Српској утицаће на јачање административне заштите потрошача, подизање јавне свијести о значају заштите потрошача, те ће допринијети да потрошачи у Републици Српској постану активни учесници у остваривању и заштити својих права.
Влада Републике Српске данас се упознала са Информацијом о учешћу Републичке управе цивилне заштите у пројекту IPA САRЕ "Водећи капацитети за управљање ризицима од земљотреса и поступање у хитним здравственим ситуацијама", те дала сагласност да Републичка управа цивилне заштите учествује у овом пројекту у складу са важећим прописима у Републици Српској из области заштите и спасавања/цивилне заштите и у складу са принципима Одлуке о систему координације процеса европских интеграција у БиХ.
Укупна вриједност пројекта је око 12.000.000 евра, а вријеме трајања је шест година, у периоду од 2023. до 2029. године.
Институције Републике Српске које су укључене у пројекат су: Републичка управа цивилне заштите Републике Српске, Хидрометеоролошки завод Републике Српске и Црвени крст Републике Српске.
Кроз наведени пројекат је планирана набавка опреме за здравствени сектор, за сеизмички ризик, за УСАР тимове, за волонтеризам - заштитна и санитарна опрема за Црвени крст БиХ. У оквиру пројекта је планирана и напредна обука за тим за урбано трагање и спасавање из рушевина (УСАР) која је неопходна тиму у даљем раду приликом пружања помоћи у ванредним ситуацијама како у земљи тако и приликом слања међународне помоћи у иностранство. Планирана је и међународна теренска вјежба и вође тимова ће имати прилику да раде са међународним експертима и према процедурама ЕУ, такође вође тимова ће бити у прилици да уче о процедурама које је потребно познавати и примјенити приликом слања домаћих тимова у иностранство и приликом пријема међународних тимова.
Влада Републике Српске донијела је Рјешење о давању сагласности на Меморандум о сарадњи у области високог образовања између Министарства просвјете Републике Србије и Министарства за научнотехнолошки развој и високо образовање Републике Српске.
Сарадња на основу овог Меморандума спроводиће се, између осталог, у подржавању међусобног учешћа у манифестацијама и активностима у области високог образовања, подстицању међусобне академске размјене наставног и административног особља и студената између високошколских установа као и обезбјеђивање услова за олакшано успостављање заједничких студијских програма, кратких програма студија, обука, љетних школа, конференција, симпозијума и радионица итд.
Влада Републике Српске донијела је Одлуку сагласности на План утрошка средстава Министарству рада и борачко-инвалидске заштите за период 1.1-30.9.2024. године, у укупном износу од 500.000,00 КМ за изградњу и одржавање споменика, спомен обиљежја и војничких гробаља везаних за антифашистичку и ослободилачку борбу током 20-ог вијека и Одбрамбено-отаџбинског рата Републике Српске.
Изградња и одржавање споменика, спомен обиљежја и војничких гробаља има за циљ чување успомена на одређене догађаје и истакнуте личности, његовања културно-историјске традиције и одавања почасти погинулим припадницима српске и црногорске војске у ослободилачким ратовима до 1918. године, учесницима антифашистичке борбе у Другом свјетском рату, као и борцима у Одбрамбено-отаџбинском рату Републике Српске.