Влада Републике Српске усвојила је 32. Извјештај Савјету безбједности Уједињених нација који је, у име Републике Српске као потписнице свих анекса који чине Дејтонски споразум, генералном секретару УН и земљама чланицама Савјета безбједности, упутио предсједник Владе Републике Српске.
У овом извјештају још једном се потврђује непоколебљива опредијељеност Републике Српске за принципе утврђене Дејтонским споразумом из 1995. године.
Први дио Извјештаја истиче посвећеност Републике Српске поштовању Дејтонског споразума, а посебно поштовању суверенитета и територијалног интегритета БиХ и одржавању мира мирољубивим средствима.
У другом дијелу истиче се обавеза домаћих и међународних актера да поштују Устав БиХ.
У Извјештају се говори и о забрињавајућим настојањима одређених домаћих и страних актера да подрију уставне механизме, који су суштински елемент Дејтонског компромиса. Извјештај говори и о неовлаштеним поступцима Кристијана Шмита, њемачког држављанина који самозвано полаже право на функцију високог представника и, без законских овлаштења, и даље доноси законе одлукама.
"Шмитова владавина подрива владавину права у БиХ, уз очигледно нарушавање уставног поретка БиХ, који налаже да се закони доносе у посебном демократском поступку. Нико - чак ни високи представник који би био легитиман - нема право да доноси законе у БиХ путем одлуке. Анексом 10. Дејтонског споразума, као јединим извором његових правних овлашћења, високом представнику није дато ништа ни налик на право да одлукама доноси законе", наводи се.
У другом дијелу Извјештаја такође се осуђује страно уплитање, а посебно економска кампања против Републике Српске коју воде одређени елементи у Сједињеним Државама. Овакво уплитање само непотребно изазива напетост и огорченост међу грађанима Републике Српске.
У трећем дијелу потврђује се опредијељеност Републике Српске за интеграцију БиХ у ЕУ.
"Република Српска остаје посвећена унапређењу европског пута БиХ уз очување уставног поретка БиХ. Постоје битне препреке које успоравају напредак БиХ – међу њима су деспотско присуство ОХР-а и контрола коју над Уставним судом суда БиХ имају стране судије. Међутим, Република Српска је увјерена да ће, када ове препреке буду уклоњене, БиХ моћи да стабилно напредује на путу ка чланству у ЕУ", додаје се у Извјештају.
Тридесети и други извјештај Републике Српске Савјету безбједности УН односи се на период мај - октобар 2024. године и у њему, као и у својим досадашњим извјештајима, Влада Српске изражава своја виђења о кључним питањима и проблемима са којима се суочава БиХ, а у циљу разјашњавања својих становишта члановима Савјета безбједности и међународне заједнице.