Јусуф Смајловић једно је од 87 имена која су се нашла на списку страдалих у Сребреници, а која се налазе и у евиденцији ЦИПС-а. Ми смо Јусуфа пронашли управо у Поточарима, међу живима.
Увјерава нас Јусуф да се случајно исто зове и презива и да је син Османа, баш као и Јусуф Смајловић који је уписан у меморијалном центру као сребреничка жртва.
Потврђује да је радио као општински возач а све остало је, тврди Јусуф, само случајност.
"Оно се ради о Смајловић Јусуфу. Био је Смајловић Јусуф, исто син Османа, али мјесна заједница горе била Фелари (или нешто сл). Све податке имамо исте само не знам рођење кад је он", рекао је Јусуф Смајловић.
Није Јусуф Смајловић једино име међу мртвима и живима. А случајности о којима прича, има и превише.
Чак и да је ово само случајност, поставља се питање. Да ли су случајност и десетине других имена која су уписана у меморијалном центру Поточари?
Начелник општине Сребреница Младен Грујичић каже да постоји могућност злоупотребе података особа чија су имена уписана у меморијалном центру. Било да су подаци уступљени добровољно или не, неки људи нису могли добити потребну документацију у ЦИПС-у јер их није било у систему.
"То није јединствен примјер јер је 87 људи идентификовано као живи а уствари су уписани у меморијалном центру Поточари. Господин Јусуф односно мој возач и општински радник који је отишао у пензију је добар човјек али вјероватно је злоупотребљено његово име и његови подаци као и већине тих људи које је наше министарство идентификовало у ЦИПС-у", каже Грујичић.
"Сви ми знамо да ова приче није од јуче, није од неки дан када су предсједник и премијер то показали него од 2019. Године. Он је 5-6 година ћутао није негирао то што јасно говори да очигледно сада има неке притиске од можда и самог Насера Орића или његових неких људи да мора да каже ово што каже", рекао је Бранимир Којић, предсједник Скупштине Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила.
Којић каже да читав концепт меморијалног центра живи на лажи а то потврђује и случај Емира Суљагића који је сопственог оца представио као жртву Сребренице без обзира на супротне чињенице.
Из руководства општине Сребреница за АТВ је потврђено да се живот у овом мјесту одвија као и раније те да нема никаквих пријетњи по евентуално нарушавање безбједности након усвајања резолуције у Генералној скупштини УН-а. Без обзира на све, призори који смо забиљежили говоре да је у овом малом мјесту живот готово стао.