Декан Факултета за безбједност и заштиту

Жупљанин: Српска опредијељена за заштиту повратника за разлику од ФБиХ

  • Извор: СРНА
  • 06.03.2024. 13:32

Декан Факултета за безбједност и заштиту у Бањалуци Слободан Жупљанин рекао је да је Република Српска за разлику од Федерације БиХ опредијељена за поштовање закона у погледу заштите и безбједности свих повратника, без обзира на њихову националну и вјерску припадност.

У ФБиХ дужи низ година од завршетка рата до данас нема таквог приступа, јер су Срби у том ентитету апатриди, људи без икаквих права. Десио се велики број инцидената у којима нема процесуирања и то нам говори да су кантонална и федерално Министарство унутрашњих послова дио јединственог система који има план да онемогући повратак Срба у овај ентитет, а оне који су се вратили да напуштају подручја -  рекао је Жупљанин Срни.

Према његовим ријечима, свакодневне су вијести да је широм ФБиХ нападнут и опљачкан српски повратник, уништена имовина и исписани графити, а да нема подношења пријава ни кривичних предмета.

Минић: Још једна епизода рапсодије која нема упориште у закону

Минић: Још једна епизода рапсодије која нема упориште у закону

- Ово је организовани и унапријед осмишљени план да се Србима у ФБиХ живот учини немогућим. Овакво стање је неодрживо и Срби ће морати да виде на који начин се могу са тим изборити - рекао је Жупљанин.

Он је указао да Република Српска треба да настави да штити све грађане и да процесуира све оне који нападају бошњачке и хрватске повратнике, али да се исто право мора тражити и за српске повратнике у ФБиХ.

- Ова питања морају бити предмет расправа и договора на свим нивоима у БиХ и жалосно је што то данас не види нико из међународне заједнице. Мислим да ће се након разговора о почетку преговора БиХ са ЕУ ова питања морати да нађу на дневном реду између два ентитета и три народа - закључио је Жупљанин.

Додик стигао у Суд БиХ

Додик стигао у Суд БиХ

Одбор за заштиту права Срба у ФБиХ затражио је од полицијских и правосудних институција у ФБиХ и од Тужилаштва БиХ информације о предузетим мјерама и радњама када је ријеч о нападима на српске повратнице код Мостара и на Озрену, о протесту испред цркве у Коњицу и паљењу заставе Републике Српске у Зеници.

Писмо у којем Одбор подсјећа на нападе упућено је федералном и министарствима унутрашњих послова Тузланског, Херцеговачко-неретванског, Зеничко-добојског и Кантона Сарајево, Тужилаштву БиХ и тужилаштвима Тузланског, Херцеговачко-неретванског, Зеничко-добојског и Кантона Сарајево.

Пратите нас и путем Вибера