Уочи Свесрпског сабора, званичници Републике Српске и Србије састали су се данас на граничном прелазу Сремска Рача гдје ће обићи градилиште новог моста на Сави који је на дионици будућег ауто-пута који Бањалуку спаја са Београдом.
Сусрету присуствују предсједници парламената Републике Српске и Србије Ненад Стевандић и Ана Брнабић, предсједници влада Радован Вишковић и Милош Вучевић, као и српски члан Предсједништва БиХ Жељка Цвијановић.
Домаћини су званичнике из Српске дочекали српском добродошлицом, уз погачу и со, која означава благостање и мир.
Делегације Српске и Србије је на самом мосту министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре у Влади Србије Горан Весић обавијестио о току изградње.
Српски члан Предсједништва БиХ Жељка Цвијановић истакла је да је Српска поносна на сваки успјех Србије.
"Имали смо прилику да се упознамо шта је то све планирано, гдје се изводе радови. Оно што нас радује јесте управо што неки од тих великих пројеката подразумијевају везу са Републиком Српском", рекла је Цвијановићева и додала:
"Наравно да сам поносна на ту чињеницу и поносни смо сваки пут када видимо да Србија биљежи велике успјехе. Знамо да је увијек то успјех и Републике Српске. Задовољна сам што имамо прилику да учествујемо и током овог Сабора и исто тако неких пројеката који ће бити суштински важни у наредном периоду, али поносна и на чињеницу да смо доста тога већ урадили када је у питању и подршка која је ишла према нашим локалним заједницама, инфраструктурни, саобраћајни пројекти, комунални пројекти, да су наше владе покренуле велике енергетске пројекте".
На градњу дионице ауто-пута у Републици Српској од Раче до Бијељине дужине 20 километара до сада је уложено близу 83 милиона КМ.
Пројекат заједно финансирају владе Републике Српске и Србије, а из Србије је до сада дозначено 19,5 милиона КМ. Предсједник Србије Александар Вучић најавио је данас да ће Србија уплатити 10 милиона евра за изградњу пута Бијељина-Сремска Рача.
Изградња је повјерена конзорцијуму који чине "Интеграл инжењеринг" из Лакташа, "Србијааутопут" из Београда и Институт за грађевинарство "ИГ" из Бањалуке.
Дионица у Србији од Сремске Раче до Кузмина дуга је 18 километара, а вриједност инвестиције је 220 милиона евра.
Нови мост на Сави укупне је дужине 1.310 метара, састоји се од прилазних бетонских конструкција на лијевој и десној обали Саве, дужине 530 метара и 450 метара, те челичне конструкције над ријеком дуге 330 метара.
Извођач радова је турска компанија "Ташјапи".