Милица Гутовић, најстарија од четворо дјеце преминулог глумца Милана Ланета Гутовића, навела је да постоји могућност сценарија у којем остаје без насљедства свог оца, због усменог тестамента/завјештања, које је наводно покојни глумац изрекао медицинској сестри и двојици непознатих мушкараца.
Ову вијест је за "Мондо" кратко коментарисао Саша Рајковић, адвокат.
"То су јако ријетка завјештавања у пракси и изазивају бројне проблеме кад се појаве", навео је адвокат додајући да законски насљедници то завјештање често оспоравају.
Закон о насљеђивању истиче да завјешталац може посљедњу вољу усмено изрећи пред три истовремено присутна свједока ако због изузетних прилика не може сачинити писмено завјештање.
Усмено завјештање престаје да важи по истеку тридесет дана од дана престанка прилика у којима је сачињено.
Дужност свједока усменог завјештања
Свједоци пред којима је завјешталац усмено изрекао своју посљедњу вољу дужни су да без одлагања написмено саставе завјештаочеву изјаву и да је што прије предају суду, или да је усмено понове пред судом износећи при том када је, гдје и у којим приликама завјешталац изрекао своју посљедњу вољу.
Извршење те дужности није услов пуноважности усменог завјештања.
Овим поводом, анализу случаја је за "Мондо" изнео и Лазар Борозан, адвокат.
"Завјештање је правни посао којим неко лице распоређује своју имовину за случај смрти. У оквиру завјештања може се и искључити нужни насљедник из насљеђа, што би у овом случај значило да дјеца од оставиоца не би имала право на имовину. Међутим, постоје одређени законски услови који морају да се испуне да би искључење било основано", објашњава саговорник.
Услови искључења су разлози због којих оставилац неко лице искључује из насљеђа, а закон их је уоквирио:
"Ако се та лица грубо или увредљиво односе према заоставиоцу, ако су се одала нераду или непоштеном животу или ако су учинила одређено кривично дјело", појашњава Борозан.
"Нужног насљедника не можете да искључите увијек, већ само у поменутим околностима. Постоје различите врсте тестамента - својеручни, писани, усмени. Ово је усмени тестамент, атипичан примјер тестамента гдје неко лице у изузетним околностима, пред три свједока изражава своју вољу. То је јако риједак случај тестамента, један у 50. Може се рећи да су услови за сачињавање усменог тестамента донекле испуњени, јер је завјешталац био на респиратору и животна угроженост је била реална", каже Лазар Борозан и додаје да постоје услови за усмено завјештање.
"Овдје је јако битно истаћи и то да је такво завјештање подложно злоупотреби, посебно када се неко искључује из насљеђа. Нема правила ко може да буде свједок, јер су околности изузетне. Дискутабилно је доказати то, да ли је завјештање састављено, пошто се базира на ријечи свједока. Ако је и сачињено, вјероватно не постоје разлози да се усменим завјештањем нека лица искључе из насљеђа. Све и да је то писани тестамент, који неспорно постоји и у ком неко искључује некога, суд мора да провјери да ли има услова за искључење или их нема. Лице које добија нешто из усменог тестамента би доказивало да постоји разлог да се неко други искључи - да ли су постојали услови за искључење", наводи стручњак.
"У пракси није лако доказати постојање усменог тестамента, иако теоретски услови јесу били испуњени. Међутим доказати искључење је јос теже, с обзиром на то да треба да се докаже понашање законских насљедника према оставиоцу на основу наведених ставки. Позивале би се странке, саслушавале кћерке, сродници и пријатељи који би могле да посвједоче како су се искључене сестре понашале према оцу".
Иако не постоји законска дефиниција - "шта је грубо понашање према оцу", има неких смјерница.
"Потребно је да интензитет дрскости буде јак, или да је у питању вишегодишњи прекид комуникације оца и кћерки, током ког је он покушавао да успостави комуникацију са њима. То се доказује у парничном поступуку", подвлачи адвокат.
"Овдје би се евентуално поставило и питање - 'да ли је покојни Милан Гутовић био завјештајно способан у тренутку када је дао усмени тестамент?'. Да ли је био свјестан својих радњи и да ли је био способан за расуђивање, јер ако тестамент сачини лице које је неспособно за расуђивање тестамент је рушив. Ту пресудну ријеч даје неуропсихијатар, јер ако је неко на одјељењу интензивне неге, на кисеоничкој потпори, послије које је убрзо преминуо логично је да је озбиљно болестан. Те треба испитати и како је то утицало на његово расуђивање", наводи саговорник, позивајући се на фотографију кћерке Гутовића, на којој она држи копију слике свог оца са маском за кисеоник, а која је начињена само два дана прије наводног завјештања.
"Желим да истакнем да је 16. августа са татиног телефона послата ова потресна фотографија на којој се јасно види да је он под кисеоничком маском, кацигом, јер он без ње није могао самостално да дише. Прилажем ту фотографију. Истога дана 18. августа када је наводно узето усмено завјештање тата је пребачен и на респиратор, да би 25. августа и преминуо", ријечи су Милице Гутовић.
Адвокат наводи да је кћерка преминулог глумца ту фотографију вјероватно хтјела да покаже, како би наговијестила његову неурачунљивост и слабост читавог организма.
"Можда је његова кћерка хтјела да покаже да на основу фотографије он није био способан за тако нешто. Ако би се утврдило да тестамент постоји, могла би се засновати теза да није био способан, а ако није био способан глумчеве кћерке могу да тврде да није било основа за искључење. Када се неко лице појави са тестаментом (писаним, својеручним, усменим). Биљежник има обавезу да прогласи тај тестамент, али то не значи да је пуноважан. Свака нерегуларност се рјешава у парници у судници", објашњава он.
На питање да прогнозира ток овог случаја и његово трајање стручњак износи своје виђење.
"Двије кћерке које су добиле имовину путем тестамента, би биле саслушане, а са њима блиски пријатељи и родбина. Одлука суда се базира на саслушању странака. Суд би потом заузео став, са недвосмисленим доказима. Спор такве врсте, гдје се саслушавају странке, свједоци, са евентуалним одлагањима рочишта у најбољем случају може да траје три године", закључује Лазар Борозан, адвокат.
Подсјетимо, Милан Лане Гутовић преминуо је на Војномедицинској академији у Београду, у 75. години живота, 25. августа 2021. године. У установу је примљен са симптомима корона вируса, али је на тесту у том тренутку био негативан.
Његово стање посљедњих дана било је критично, како се навели поједини медији, глумац је боловао од карцинома плућа.