Истакнута музичка умјетница Неда Украден, испричала своје утиске о покојном Муамеру ел Гадафију, покојном владару Либије.
- Били смо свједоци тоталне бруталности, једног нељудског окончања живота, без обзира на то да ли је тај човјек био добар или не - требало је народ да му суди, ако је требало да се суди - осврнула се Неда на почетку разговора на Гадафијево убиство, а потом испричала како га је упознала прије 18 година.
- Ми смо те 2006. године дочекани као богови, са највећим степеном уважавања, поштовања. Наравно да је то поштовање заслужила, прије свега, Југославија, јер он је био уз Тита... Био је лидер несврставања, земље које су помагале, запошљавале наше раднике, градитеље, болничаре, љекаре, све заједно, а да се то враћало кроз нафту и све, када је била Југославија није било кризе - причала је Неда и рекла:
- Примљени смо, дочекани на највишем могућем нивоу, није нам фалило птичијег млијека. Хтјели смо да упознамо Гадафија, он је као холивудски суперстар. Имао је имиџ звијезде, не само државника. Примио нас је у једном великом шатору, представили смо се, дала сам му ЦД, рекла сам му да сам пјевач из бивше Југославије, да ми је најпознатија пјесма "Зора је сванула". Рекао ми је:"Знам ту пјесму". Касније, позвано је нас пар, да се посебно поздравимо, да нас поздрави и почасти. Сви смо добили врло вриједне комаде накита. То је врло велики раритет, нисам навикла да ме неко кити златом, ни од фамилије ни од мужа. То је свакако невјероватан доживљај, велика и вриједна успомена на једног човјека, државника... Човјек је толико волео и поштовао Југославију, одржао је предавање какво ниједан српски политичар није рекао о нашој земљив.
Каже да је била пријатно изненађена начином на који су тамо третирали жене.
- Свима нама, члановима женске делегације, било је изузетно драго колико смо добиле на значају. Први пут се десила модна ревија, жене европске, друге цивилизације, носе неке хаљине које су можда, по њима, превише смјеле, прозирне или отворене. То су били фантастични, елегантни модели, дивне су то дјевојке носиле, мисице Весне да Винче. Она је била у делегацији, Рада Раденовић... Доста је жена било ту. Оља Карлеуша је раније завршила гостовање у Либији, јер је морала да иде. Јако смо уважене - рекла је Неда, која је посебно шокирана била када је у либијској скупштини чула њиховог посланика како пјева њену пјесму.
- Доживјела сам шок када је један члан, уважени посланик, студирао у Загребу осамдесетих година, јер много људи из Либије, Индије и несврстаних земаља студирало је у центрима у Југославији... Тај човјек је у скупштини, док смо обилазили знаменитости Триполија и Либије, изашао за говорницу и почео да пјева "Зора је сванула. Шокирана сам била, знао је од речи до ријечи. Студирао је у Загребу и захваљујући тој песми упознао је тада девојку која се звала Јадранка, удала се, па променила име у Емина, имају петоро дјеце. То је била за мене невјероватна чињеница, човек у скупштини Либије пјева пјесму "Зора је сванула", од ријечи до ријечи.
(Пинк)