Непријављени ручни сат због кога је Арнолд Шварценегер задржан на аеродрому у Минхену, продат је за 270.000 евра на донаторској вечери. Свечаност је организовала његова добротворна организација која је повећана борби са климатским промјенама.
Прије само три дана медијима је одјекнула вест да је прослављени холивудски глумац Арнолд Шварценегер задржан на аеродрому у Минхену због великог царинског прекршаја. Најпознатији Терминатор није пријавио скупоцјени ручни сат марке "Аудемарс Пигует" посебно израђен по мјери, након чега је царинарница у Минхену против њега покренула кривични порески поступак. Луксузни сат продат на донаторској вечери за 270.000 евра
Сада се тај исти сат нашао "испод чекића" на донаторској вечери коју је организовала његова добротворна организација која је посвећена борби са климатским промјенама. Срећни купац је за овај уникатни сат издвојио невјероватних 270.000 евра.
На догађају је укупно прикупљено 1,13 милиона евра. Међу званицама су били и амерички изасланик за климу, Џон Кери, као и многи други истакнути визионари климатских акција, који су поред сата лицитирали за позната умјетничка дјела и уникатни накит.
"Усред текуће борбе против загађења, такође сам свједок напретка који је постигнут. Прешли смо дуг пут. Данас је толико људи овде спремно да буде дио рјешења", са поносом је истакао Шварценегер на вечери. "Захваљујем свима који су се придружили мојој борби против загађења", додао је он.
Након инцидента након којег је био више од два сата у притвору, Терминатор је пуштен на слободу како би наставио своје путовање. Међутим, минхенски цариници су имали један услов - да потенцијални порез на сат буде унапред плаћен у износу од од 35.000 евра.
Шварценегер се са предлогом сложио, али када је хтео да "провуче" картицу, установљено је да царинарници немају исправан апарат за кредитне картице. Послије сат времена и ко зна колико безуспјешних покушаја, Шварценегера су одвели у банку да подигне готовину са банкомата.
Међутим, ни ту глумац није имао среће! Банкомат на који су га довели имао је лимит за подизање новца, а банка је у то време била затворена, па није могао ни на шалтеру да преузме готовину. Када се вратио, царински службеник је донио нови апарат за кредитне картице, додао је извор Си-Ен-Ена близак глумцу.
Сат који је носио, спада у "велику тројку" компанија које праве сатове, са почетним цијенама по комаду од 17.000 долара, па до 100.000 долара, наводи британски Метро.
На питање Билда, Шварценегер је рекао да је сат понео на самит о клими у Кицбилу и да је хтио да га дарује у хуманитарне сврхе, додајући да је цијена сата око 20.000 евра, међутим, немачка царина га је процијенила на 26.000.