Nova destinacija za zaradu

Prijete li Saudijci evropskom fudbalu? Sjećate li se Kine?

  • Извор: АТВ
  • 05.07.2023. 11:53

Do trenutka kada emotivno povrijeđeni Kristijano Ronaldo nije odlučio da napusti Evropu i potraži sredinu gdje je njegov ego poštovan, niko vjerovatno nije ni čuo za fudbal u Saudijskoj Arabiji.

Ubrzo nakon toga dječija igrališta postala su prepuna dresova koje nikada nismo vidjeli. Nepoznate boje, grbovi, ali poznata imena. Ronaldo, a sada i Benzema, Kante, Mendi, Kulibali, Firmino, Ikardi, Brozović... A transfer rok je tek počeo.

Iako govorimo o igračima koji su na zalasku karijere, Saudijska liga predstavlja prijetnju evropskom fudbalu kao što je i Kina uzdrmala evropsku scenu kada je dovela talentovanog Oskara u zapuštenu fudbalsku ligu.

Sjećate li se Oskara?

Oskar dos Santos Junior, talentovani Brazilac koji je sa 22 godine stigao u Čelsi i ostavio dobre partije iza sebe birao je novu destinaciju 2017. godine. U svoje redove htjeli su ga velikani, od Reala do Bajerna, a onda je on napravio finansijsku ekspediciju u Kini. On je za ogromnu platu stigao u Kinesku super ligu. 

Tokom sljedećih godina njegov potez ponovili su veterani poput Drogbe, Teveza, Anjelke. Mladi i talentovani Oskar htio je zaraditi novac i vratiti se u Evropu. Međutim, slaba liga i slab intenzitet igre doveli su do toga da Oskar više ne vrijedi u Evropi ništa. Upravo tako novac je upropastio jednog talentovanog fudbalera, kao i Hulka koji je i za vrijeme boravka u Kini važio za poželjnog evropskog igrača.

Sada Saudijska Arabija enoromnim platama i obeštećenjima grabi evropske fudbalere. Analitičari kažu da iza svega ne stoji kineski scenario jer Saudijci imaju dobro razvijenu strategiju.

Prije nego što je postao predsjednik, Si Đinping je izjavio da ima tri želje u fudbalu: Da se Kina po drugi put kvalifikuje na Svjetsko prvenstvo, da budu domaćini takvog prvenstva i eventualno da ga osvoje.


Veliki i nagli razvoj kineskog fudbala, kao i korupcija uz ogromne svote novca alarmirali su kinesku Vladu. Bili su svjesni koje količine novca se iznose iz zemlje i daju se stranim klubovima, igračima, agentima. 

Ta zabrinutost ubrzo je riješena dodatnim porezima na strane igrače, a sve je usporila i korona. Trošenje novca je stalo.

Saudijska Arabija ima plan

Saudijci sa druge strane troše i više, ali sa navodno većim ciljem. Osim propagandnih ciljeva kojima se želi Saudijska Arabija predstaviti kao otvoreno društvo i poželjna destinacija, igra se i na kartu budućeg poslovanja koje se ne bi oslanjalo na prodaju nafte. Benzema je tako potpisao ugovor sa Ministarstvom sporta, a ne sa klubom.

Postoji i druga neobjašnjiva razlika. Fudbaleri koji su otišli u Kinu nestali su sa scene, dok je Ronaldo zadržao svojih 600 miliona pratilaca.

A šta je sa evropskim fudbalom?

Otišao je Firmino. Želja Juventusa, Milana, Barselone. Mnogi su htjeli da ga zadrže u Evropi, ali on je otišao u Saudijsku Arabiju.


Za sada su fudbalski veterani odlučili da za bogate ugovore odu u pustinju, ali hoće li novac privući i mlade talente? Evropski fudbal sigurno neće moći da ponudi stotine miliona evra svojim zvijezdama. Koliko sada zarađuje Ronaldo, duplo više bi zaradili Mbape ili Halad.

Tamo ih zasigurno privlače i zvijezde poput Ronalda i Benzeme. Nije potpuno prazno okruženje i vrlo je vjerovatno da bi zbog finansijskih kriza evropskih klubova Saudijci preuzeli mnoge talente. Analitičari predviđaju i povlačenje saudijskih bogataša iz klubova u Evropi kao što je PSŽ ili Njukasl.

Bilo kako bilo, Saudijska Arabija se otvara kao velika opasnost za evropski fudbal. Imaju uređeniji sistem iza kojeg stoji država i sigurno da neće biti prepreka za dovođenje nekih velikih imena.

Tako da bi Brazil, Argentina i drugi proizvođači talenta, svoje "proizvode" mogli da šalju u toplije krajeve, a ne na evropsko tlo.

Pored talenata koji bi prije zaigrali u Arabiji, važno je obratiti i pažnju na zvijezde. Mbape zarađuje 72 miliona evra, šta mislite koliki bi novac dobio u pustinji? Sigurno veći, a sigurno bi i otišao.

Ipak, većina njih je u fudbalu zbog novca. Zašto bi se zbog neke lojalnosti ili evropske 

Пратите нас и путем Вибера

  • 11:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 12:00 Серија: Мућке (Р) (12+)

    ''Серија 'Мућке' легендарна је британска комична серија у режији Џона Саливана, која је од 1981. до 1991. године доживјела седам сезона и неколико посебних издања.

  • 13:05 Документарни програм (Р)

    Документарни програм (Р)

  • 13:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 14:00 Кето кухињица

    ''Кето кухињица

  • 14:15 Серија: Авионџије (Р) (12+)

    ''Серија 'Авионџије' је домаћи ситком у режији и према идеји Саше и Ивана Ал Хамеда.