Сити десети пут шампион Енглеске!

• Извор: Б92
  • 19.05.2024. 19:35

Фудбалери Манчестер ситија по четврти пут узастопно су шампиони Премијер лиге.

Изабраници Пепа Гвардиоле су у последњем колу на свом терену побиједили Вест Хем са 3:1 (2:1) и тако са два бода више од другопласираног Арсенала завршили првенствену трку.

Било је много очекивања уочи посљедњег викенда, Арсенал који је код куће играо са Евертоном и побиједио са 2:1, надао се чуду, киксу "грађана", али немилосрдни су играчи Пепа Гвардиоле.

Ово им је јубиларна, десета титула првака Енглеске, шеста у посљедњих седам година и како ствари стоје, не види се крај њиховој доминацији, јер су тренутно и најбољи тим Европе и свијета.

Разријешено је и много тога када је ријеч о пласману у Европу, Лигу шампиона ће осим Манчестер ситија играти и Арсенал, Ливерпул и Астон Вила.

Тотенхем је побједом у Шефилду обезбиједио пету позицију и пласман у Лигу Европе, Челси као шести има пут у Лигу конференција.

Манчестер јунајтед је и поред побједе у Брајтону од 2:0 завршио као осми, ван мјеста које води у Европу, али има још једну шансу, финале ФА Купа са Ситијем 25. маја на Вемблију. Добију ли га, иду у Лигу Европе, у супротном, неће се такмичити од јесени на евро позорници.

Од раније је познато да лигу напуштају Лутон, Барнли и Шефилд јунајтед.

На Етихаду, све је почело ватрено, у знаку Фила Фодена који је са два рана гола у другом и 18. минуту, распалио све на трибинама.

Већ тада је било јасно у ком смјеру се креће прича, а није много помогло надама Арсенала и када је у финишу првог дијела, тачније у 43. минуту Мохамед Кудус погодио за 2:1.

Брзо је Сити у наставку успео да преломи, играо се 56. минут када је Родри постигао гол за 3:1.

На Емирејтсу у Лондону, било је доста тише, а Арсенал се мучио са Евертоном и на крају завршио сезону са 2:1 (1:1).

Гости са Гудисона повели су голом Идрисе Геја у 40. минуту, али радост им није дуго трајала.

Само три минута касније, Такехиро Томијасу је на асистенцију Мартина Едегора постигао изједначујући гол.

Није вриједио ни гол Каија Хаверца у 89. минуту за побједу, јер је већ тада било јасно да ће Сити освојити титулу.

На Енфилду је Ливерпул побиједио Вулвесе са 2:0, головима Мекалистера и Квансе, али све је било у знаку опроштаја Јиргена Клопа од клупе "црвених".

Нијемац је од јесени 2015. када је преузео тим подигао Ливерпул и вратио га на стазе успјеха.

На клупи Ливерпила сједио је на 491 утакмици, забиљежио је 299 побједа, уз 109 ремија и 83 пораза.

• 17:00 Серија: Насљедници (12+) (Р)

''Данска серија 'Насљедници', отвара причу о породици познате и ексцентричне умјетнице, Веронике, која након смрти своју дјецу ставља на велики испит живота. Гро, Фредерик и Емил очекују праведну подјелу имања, но све што је мајка имала, оставља ванбрачој ћерци Сигне.

• 17:50 Емисија: Народ прича (Р)

Ауторска путописно-репортажна емисија новинарке Биљане Стокић.

• 18:20 Путуј, пробај, заволи са Лазаром (Р)