Фудбалери Црвене звезде од 18.45 на Маракани почињу нову сезону у Лиги шампиона, која се игра у новом формату, а ривал је славна Бенфика, један од највећих клубова у Европи.
Биће ово дуел два бивша првака Европе. Звезда је “ушати пехар” подигла једном 1991. године, а Бенфика два пута – 1961. и 1962. године.
Бенфика је могла да има и много више трофеја од тренутна два, а сујеверни вјерују да је за то крив мађарски тренер – Бела Гутман, који је и донио тиму једине двије титуле првака Европе.
За Бенфику је везано и најпознатије “фудбалско проклетство”.
Орлови из Лисабона су најтрофејнији и највећи клуб Португалије, са 38 титула првака државе, са најбољом омладинском школом која је изнедрила невјероватне таленте од којих су и данас многи међу најбољим играчима свијета попут Бернарда Силве, Жоаа Феликса, Рубена Дијаша…
Такође имају и врхунску скаутинг службу и највећу зараду од пословања и трансфера када погледате процентуално све клубове у свијету.
Међутим, и поред сјајних резултата које су имали годинама уназад, од 1962. године не знају за европски трофеј, а играли су осам финала!
Бела Гутман је једно од најзанимљивијих имена у историји свјетског фудбала. Познат је по иновативним тренерским методама, а такође је и његов живот био посебна прича, јер је преживио Холокауст, побијено му је много чланова породице – родитељи и брат су му убијени у нацистичким логорима.
Он је успио да избјегне, што му је дало шансу да постане једно од најпознатијих тренерских имена у историји фудбала. Живот га није мазио, а он је сурове методе затим пренио и на свој посао.
Гутман је постао познат по томе што је доносио радикалне одлуке. Када је стигао у Бенфику 1959. године, одмах је отпустио 20 играча из првог тима и започео процес изградње потпуно нове екипе. Ова храбра тактика се показала успјешном. Гутман је увео бржи, модернији стил фудбала, са већим фокусом на напад и креативност. Дао је шансу младим играчима, укључујући и Еузебија, највећу легенду португалског фудбала до појаве Кристијана Рондала, који је под његовим вођством постао један од најбољих фудбалера свијета.Његов рад у Бенфики и нови тим који је створио почео је брзо да хара Европом, па је 1961. и 1962. освојио титуле првака Европе, савладавши у финалима прво Барселону, потом и Реал Мадрид, који је у то вријеме био најмоћнији тим Европе са пет освојених титула у Купу Европских шампиона.
Како је Гутман проклео Бенфику?
Одмах послије највећих успјеха у историји за Бенфику, стигао је и “шамар” за навијаче. Наиме, Гутман је послије двије узастопне титуле првака Европе желио повишицу, отишао је на разговор са челницима клуба, али је управа то одбила.
Бесни Гутман је према легенди у налету бијеса, док је одлазио из клуба изговорио ријечи које и данас прогањају навијаче лисабонског клуба:
– Наредних 100 година Бенфика неће освојити европски трофеј!
Од тог тренутка до сада прошле су 62 године! Многи би рекли да је то чисто сујеверје, али навијачи Бенфике се са тиме не би сложили, нарочито када се има на уму да су од тада изгубили осам финала, као и финале Интерконтиненталног купа одмах послије одласка мађарског тренера исте године од Сантоса за титулу првака свијета.
Девет изгубљених финала у којима је Бенфика често била и бољи ривал и за многе је невјероватно како је на крају изгубила те трофеје.
Губили су европске трофеје од Милана (два пута), Интера, Манчестер јунајтеда, Андерлехта, ПСВ-а, Челсија и Севиље – пише Телеграф.
Да све буде горе по "Орлове" из Лисабона, од клетве Беле Гутмана њихови највећи ривали су освајали европске трофеје. Порто је два пута био шампион Европе, освојио је два пута и УЕФА куп и касније Лигу Европе, као и Супер куп Европе и два пута Интерконтинентални куп. Порто је славио у свих седам финала у којима се борио за титулу у Европи или у свијету.
Такође, и Спортинг, градски ривал Бенфике је освојио један европски трофеј - Куп побједника Купова, двије године послије терања Гутмана - 1964. године.
Гутман је послије одласка из Бенфике радио у многим клубовима широм свијета. Био је у Европи, Јужној Америци, САД и то у клубовима као што су Милан, Сао Пауло, Пењарол, Порто... Био је познат и по томе да се није задржавао у клубу више од три године, јер је сматрао да је тренер послије тога "готов" и да не може да мотивише играче на исти начин.
Био је пионир модерног фудбала, који је увео тактичке анализе и ставио акценат на физичку спрему играча и увео принцип ротације фудбалера. Гдје год да је долазио, успио је одмах да направи успјех, што га је уврстило у ред најцењенијих тренера свог времена.
Гутман је преминуо 1981. године, а његово завештање и даље живи. Али и клетва коју је бацио на Бенфику. Није помогло чак ни то што је легендарни Еузебио 1990. године посјетио његов гроб и молио за опроштај пред финале против Милана те године, али ни то није помогло, Бенфика је опет изгубила.