Дошао је и тај дан. Дан који смо сви жељно ишчекивали, али и којег смо се сви плашили. Србија и Америка се састају у још једном из серије најбитнијих мечева генерације.
То ће бити други окршај ових екипа на ОИ у Паризу, а трећи у посљедње три недјеље рачунајући и пријатељску утакмицу.
У оба претходна дуела Американци су излазили на крај са Србијом као од шале.
Али то није увијек био случај.
У посљедњих пет званичних утакмица екипа САД има четири побједе, али ситуација није баш толико чиста.
Доминантни су били Амери, поред ове године, на СП 2014. (129:92) и у финалу ОИ 2016. (96:66).
Међутим, на ОИ 2016. у групној фази било је свега 94:91 за изабранике Мајка Кшишевског, а сјећамо се да је Богдановић тада имао тројку за продужетак, док је на СП 2019. у Кини Србија у борби од 5-8. мјеста релативно лако изашла на крај са пољуљаним противником.
А, наравно, сјећамо се Индијанаполиса и 2002. године, када је тадашњи "Дрим тим" пао на путу Србије до свјетске титуле.
Иако су тадашњи и садашњи тим "Орлова" небо и земља, једна ствар је иста – селектор Светислав Пешић.
"Никоме не пријетимо, нити имамо право. Играмо против изузетне екипе, најбоље у историји репрезентативне кошарке. Они су у међувремену расли као екипа, ми то поштујемо, али респектујемо и нас. Не плашимо се", рекао је популарни Кари – да, Американци, имамо и ми нашег Карија – пред олимпијско полуфинале.
Не могу се поредити та утакмица из Индијанаполиса и ова која нас очекује вечерас, али је рецепт исти као што је био прије 20 и кусур година. Исти рецепт за побједу против било кога на папиру јачег од себе био је и прије 50 година, а биће и за сто.
А то је – храброст. Односно, знате на шта мислимо.
"Тренер нам је рекао да смо играли као, оно… Жене, да тако кажем", прокоментарисао је Филип Петрушев дешавања са утакмице против Аустралије.
Знала је Србија да уђе добро у меч са Американцима. Штавише, углавном је улазила добро и хватала ривала на спавању, чак и у оним утакмицама које би се завршавале на -30.
Зна Србија дефинитивно и шта је тачно потребно да се уради да би се надмудрио "Дрим тим", али је квалитет – колико год се ми ложили, а ложимо се – недвосмислено на страни екипе САД.
И кладионице су нас отписале, као да је у питању дуел белгијског купа у којем је правило да када играју прволигаш и неки нижелигаш утакмица креће са 20, 30 поена у корист аутсајдера, пише Б92.
Квота на побједу "Орлова" је око 10, док је на Амере свега око 1,05. Хендикеп је -16,5 – што значи да се очекује да изгубимо се отприлике толиком разликом.
И то и јесте реално. Реалан однос снага. Шансе да Србија побиједи – опет, ако изузмемо класично српско ложење – јако су мале.
Али оне постају непостојеће ако се у тај меч уђе као у онај са Аустралијом. Односно, показано на примјеру, ако се у њега не уђе са истим ставом који је Дејан Бодирога имао 2002. године, када је дошао до Реџија Милера да искористи његов пешкир како би обрисао знојаве руке.
"Видио сам да је шокиран ситуацијом, да му није јасно шта се дешава. Нису очекивали да ћемо их добити, видио сам невјерицу у његовим очима и тек тада је схватио да је ђаво однио шалу", рекао је недавно популарни Боди Бонд.
И управо у томе лежи наш спас. Додуше, узалуд све ако се не погоде отворени шутеви и ако Дурент и Кари шутну 85 одсто из игре.