Џудиста требињског Леотара Божидар Вучуревић проглашен је за најбољег спортисту Републике Српске у 69. Избору "Гласа Српске".
На другој позицији је одбојкаш Никола Дрљић, а затим слиједи каратисткиња Славије Марина Куртеш. Четврти је талентовани кошаркаш Игокее Коста Кондић, док је пети стријелац Матеј Рашић.
На шестој позицији је тенисер Андреј Недић који је остварио сјајан напредак на АТП листи ове сезоне, док је седми атлетичар Урош Гутић који је обарао рекорде Републике Српске.
Осма позиција је припала кик боксеру Николи Дробњаку, док је девети рукометаш Леотара Владимир Станковић, а десети фудбалер Никола Ћетковић.
Осим проглашења најбољих спортиста Републике Српске, на завршној манифестацији у Бањалуци додијељена су и друга признања.
За најбољег спортисту из Републике Српске који наступа под заставом Србије проглашен је Немања Мајдов који је освојио титулу европског шампиона, те гренд слем у Абу Дабију, чиме је објединио титуле шампиона.
Предсједник Олимпијског комитета Србије Божидар Маљковић и рукометни тренер Драган Марковић добили су плакете за специјалне и палалелне везе између Републике Српске и Србије.
Награда за најбољег тренера припала је Слободану Кецману, који је водио јуниоре Игокее до титуле у ФИБА Лиги шампиона.
Плакету за амбасадора спорта Републике Српске добили су боксерка Сара Ћирковић (европски шампион за млађе сениоре), кошаркашица Николина Милић, чланица Фенербахчеа, те тренер Дарко Несторовић.
Плакете за спортски подухват години примили су кошаркашки репрезентативац Србије и јунак са Свјетском првенства у Манили Бориша Симанић, као и џудо судија Младен Вуковић који је на Балканском првенству спасио живот такмичарки.
Специјално признање за јубилеј припало је Кошаркашком клубу Игокеа, који је прославио 50 година постојања и рада уз спектакуларан турнир на којем су гости били европски великани ЦСКА и Партизан, као и тимови из Турске Турк Телеком и Галатасарај, те израелски Хапоел Холон. Ово признање примио је генерални менаџер Игокее Игор Додик.
Ове године додијељене су плакете за допринос развоју и подршку спорту које су припале компанији "М:тел" и "Електропривреди Републике Српске", а награде су примили генерални директори Јелена Триван и Лука Петровић.
Плакета за изузетна достигнућа у параолимпијском спорту припала је Пери Кузмановића, члану Кошаркашког клуба инвалида "Врбас".
Радио Телевизија Републике Српске је за најбољи спортски догађај у 2023. години прогласила АТП турнир 250 Српска опен. Плакета је постхумно додијељена је Ружици Кокези, прослављеној репрезентативки Југославије и тренеру која је основала џудо клуб "Атос" у Мркоњић Граду.
Награду за најбољег новинара "Златно перо - Лимун Папић" добио је Слободан Бабић из Бањалуке.
На челу Организационог одбора овогодишње манифестације био је премијер Републике Српске Радован Вишковић, који је други пут био у овој улози, као и 2020. године.
Избор најбољих спортиста почео је 1955. године, када је група ентузијаста, предвођена Лимуном Папићем, у тадашњим "Крајишким новинама" дошла на идеју да изабере најбоље спортисте у претходних 365 дана.
Од тог првог па све до 37. избора 1991. године бирани су најбољи спортисти Босанске Крајине, а од 1992. бирају се спортске перјанице у Српској.
Вечерашњој манифестацији у Културном центру "Бански двор" у Бањалуци присуствовали су представници политичког и јавног живота Српске и БиХ, те бројни спортисти и спортски радници.