Više od 800 takmičara iz 17 država širom svijeta učestvuje na Svjetskom i Balkanskom Điju-đicu prvenstvu u Banjaluci. Bespoštedne borbe na tatamiju garantuju neizvjesnost do samog kraja, pa je put do odličja veoma izazovan za sve koji „nišane“ vrh. O samoj ozbiljnosti takmičenja dovoljno govori i to da su u grad stigli i predsjednici međunarodnih federacija ovog sporta.
"Balkansko prvenstvo je tradicija na ovim prostorima. Zadovoljni smo, jer konačno nakon svih problema sa Kovidom možemo normalno da organizujemo takmičenja. Došlo je dosta takmičara i ovo je jedno od najboljih prvenstava ove godine", rekao je predsjednik međunarodne Điju-đicu federacije Panajotis Teodoropulos.
"Budućnost ovog sporta je velika, jer on pruža mnoge stvari. Prvenstveno poštovanje, onda pobjeđivanje i naravno, samoodbranu. To su stvari koje su veoma važne i uvijek se radujemo ovakvim takmičenjima", poručio je prvi čovjek balkanske Điju-đicu federacije Anestis Pulikidis.
Svoje adute imali su i u Điju-đicu reprezentaciji Republike Srpske. Jedan od njih je i Filip Marinković koji se nada još boljim rezultatima u narednom periodu.
"Zadovoljan sam, bio sam peti i sada me očekuju pripreme za Svjetsko prvenstvo. U dosadašnjoj karijeri bilo je uspona i padova. Prošle godine bio sam peti na Svjetskom prvenstvu i u TOP 5 na svjetskoj rang listi za kadete. Idemo dalje i nastavljamo put prema prvom mjestu", kaže Marinković.
A put do vrha je sve samo ne lagan. Napornim treninzima mladi takmičari sigurno imaju čemu da se nadaju u budućnosti.