Počeo je u ponedjeljak još jedan Vimbldon, 136. izdanje po redu, ali prvo poslije 20 godina na kom prvi nosilac u muškoj konkurenciji nije nijedan od članova takozvane "velike četvorke".
Karlos Alkaras će u utorak početi takmičenje u Londonu, čime će i zvanično prekinuti tradiciju koja traje od 2003. godine, njegove godine rođenja.
Bila je to dvodecenijska vladavina Novaka Đokovića, Rafaela Nadala, Rodžera Federera i Endija Marija. Ali za ovo prekidanje rekorda manje je "kriv" Španac, a mnogo više organizatori turnira koji su svojim petljanjem u politiku naštetili Đokoviću.
Novak je nedavno ostao bez prvog mjesta na ATP listi pošto ga je tamo naslijedio Alkaraz, nakon osvajanja turnira u Kvinsu. No, ništa od toga ne bi bilo da Vimbldon prošle godine nije zabranio učešće teniserima i teniserkama iz Rusije i Bjelorusije, zbog aktuelnog rata u Ukrajini. Na farsičan način su u sve upleli svjetsku politiku i uticali na izgled čitavog sporta - slično kao što je Australija učinila sa Đokovićem prije 18 mjeseci.
Posljedice odluke organizatora londonskog grend slema i dalje se osjećaju u svjetskom tenisu. Njihova kontroverzna želja da zabrane igrače na bazi njihove nacionalnosti u mnogo bitnijoj mjeri govori o nedostatku poštovanja integriteta sporta, ali je ona rezultirala da se rezultati sa prošlogodišnjeg Vimbldona nisu bodovali za ATP i VTA liste.
Zbog toga je Đoković, kao šampion, ostao bez 2.000 bodova. Da to nije bio slučaj, sada bi ATP lista izgledala ovako: 1. Novak Đoković (9.595 bodova), 2. Karlos Alkaraz (7.855 bodova).
Tako bi bar na još godinu dana bio produžen rekord "velike četvorke", pa bi se izbjegle oprečne i naivne konstatacije da je došao kraj vladavini najdominantnije generacije u istoriji sportova. Samo pogled na ovosezonskog osvajača oba grend slema govori da taj kraj još nije blizu, piše RT Balkan.
No, kao što je Đoković bio oštećen tokom pandemije korona virusa kada je ATP lista bila zamrznuta, pa se Srbinu nisu brojale 22 sedmice na vrhu iste, tako je i sada baš on "izvukao najdeblji kraj", ni kriv ni dužan.
Da Vimbldon nije napravio glupost sa zabranom igrača na nacionalnoj osnovi, Đoković bi i danas bio prvi teniser svijeta, ali i tokom još 15 sedmica u posljednjih godinu dana. Tako bi njegov konto na vrhu ATP liste umjesto 389 sedmica iznosio 405.
I proteklu 2022. godinu završio bi na prvom mjestu (sa istim brojem bodova kao Alkaraz, ali bi dobio prednost zbog većeg broja bodova osvojenih na slemovima, mastersima i Završnom turniru), pa bi i njegovi već nevjerovatni rekordi izgledali još impresivnije.