Српски тенисер Новак Ђоковић учествовао је током прошле недјеље на егзибиционом турниру у Бугарској који је организовао његов пријатељ и "братко" Григор Димитров.
Ђоковић је поражен у Софији, али меч је био у другом плану - пошто се прије свега одлично проводио код комшија и на неки начин је опет "одмарао" од тениса.
Ђоковића смо видјели како се проводи у једном ноћном клубу у Софији окружен пријатељима, док је послије дуго времена имао прилику да као туриста ужива у чарима града који је посјетио. Између осталог, Димитров је желио да му приближи Софију на најбољи могући начин и одвео га је да проба и баницу, традиционално бугарско јело које се често прави и у источној Србији. У питању је пита која се за разлику од гибанице - мота и савија у спиралу - и којом се Бугари и те како поносе.
Судећи по фотографијама, допала се и Ђоковићу, међутим навијачи су примјетили један детаљ. Новак Ђоковић због своје дијете избјегава да једе било какво тесто, а сада је направио неочекивани изузетак.
"Новак Ђоковић једе хљеб послије 15 година након што је 'комплетирао' тенис. Коначно се глутенска дијета завршила", написао је један од његових највјернијих навијача на друштвеној мрежи "Икс", уз фотографију на којој се види да је Ђоковић јео поменуту баницу у Софији, што би иначе обично одбио.
Novak Djokovic eating Bread after 15 years and after completing Tennis.
— SK (@Djoko_UTD) September 18, 2024
Finally his Gluten fast has ended. pic.twitter.com/avCduPtTiA
Такав потез Ђоковића, али и неки други који су необични за крај сезоне, навијачима говоре да је српски тенисер никад ближи одлуци да се повуче из тениса, па су већ на друштвеним мрежама почели да "прихватају реалност".
Други пак себе увјеравају да је то баница без глутена (свака част Димитрову ако ју је пронашао у Софији), а подсјећамо да је од 2011. Ноле на поменутој дијети, од када је примјетио да му глутен смета. Управо тада кренули су и његови невјероватни тениски резултати:
"Нисам на специјалној исхрани због тениса и да бих побјеђивао мечеве, већ зато што је то добро за моје тијело. Та дијета је одраз мог начина живота. Нећу одустати од ње зато што ми више није приоритет да побјеђујем, освајам титуле и будем најбољи на свијету", поручио је Ноле у једном интервјуу.
Како се храни Новак Ђоковић?
"Запитајте се: Како се осјећам кад поједем нешто нездраво? Не одмах, док још у устима осјећате укус шећера/соли/масноће, већ послије тога. Кад једете лошу храну, тијело то зна. Шаље вам јасан и гласан сигнал: 'Ова храна је лоша и платићеш због тога!”' А који су то сигнали? Осјећате се летаргично или 'бљак', или вас мучи лоша пробава. Глава вам можда није најбистрија или вас боли", започео је Новак у једном од поглавља у својој књизи.
Према његовим савјетима, важно је да се једе полако и свјесно, да се "тијелу дају јасне инструкције", да се бива позитиван док се једе, као и да је важнији квалитет - а не квантитет намирница. Ево конкретно како изгледају његови оброци.
Доручак
"Чим устанем из кревета, најприје попијем велику чашу воде собне температуре. Као што сам већ казао, избјегавам воду с ледом, и то с разлогом. Кад попијете хладну воду, тијело мора да пошаље више крви у органе за варење да би се та вода угрејала до температуре од 37 °C. Тај процес има и својих добрих страна - загријевањем хладне воде троши се и која калорија више - али исто тако успорава варење и не шаље довољно крви тамо гдје ми је потребна: у мишиће. И зато ујутру, и у току цијелог дана, пијем искључиво млаку воду. Послије мало истезања и благих гимнастичких вјежби, спреман сам за доручак. Најчешче доручкујем 'супер пахуљице'. Чинију напуним сљедећом мјешавином", открива Ноле и наводи које су то намирнице у питању:
Безглутенске пахуљице или овсена каша
Шака орашастих плодова - бадеми, ораси, кикирики
Мало сјеменки сунцокрета или бундеве
Воће засебно или насјецкано у зделу, на примјер банане и све врсте бобица
Кашичица кокосовог уља (волим га због електролита и минерала)
Пиринчано млијеко, бадемово млијеко или кокосова водица
Ручак
Даље, његов типични ручак састоји се од безглутенске тјестенине и поврћа. Тјестенина је направљена од квиноје или хељде. Што се поврћа тиче, избор је велик и разноврстан. Рукола, печене паприке, свјеж парадајз, понекад краставац, доста брокола, доста карфиола, боранија, шаргарепа.
"Комбинујем поврће са тјестенином, мало маслиновог уља и мало соли. Такав спој намирница ми прија. Не једем тешке сосове попут парадајз-соса. Сос од парадајза - чак и онај који вам мама сама направи - обично се спрема од састојака из конзерве, што значи да има и адитива. Осим тога, тешки сосови успоравају варење", истакао је Ђоковић.
Дисциплина је кључ код Новака Ђоковића
Узимање банице (ако је с глутеном) прави је изузетак у Новаковој исхрани посебно ако знамо колико је дисциплинован. Тако је послије једне од највећих победа у каријери сањао да поједе чоколаду.
"Колико дисциплине? У јануару 2012, побиједио сам Надала у финалу Аустралијан опена. Меч је трајао пет сати и 53 минута, што је био најдужи меч у историји Аустралијан опена и најдуже финале сингла на неком гренд слему у опен ери", рекао је Новак и открио како се потом обратио свом физиотерапеуту Миљану Амановићу.
"Послије побједе сам сједио у свлачионици у Мелбурну. Желио сам само једну ствар: да осјетим укус чоколаде. А нисам га осјетио од лета 2010. године. Миљан ми је донио таблу чоколаде. Одломио сам једну коцкицу - једну сићушну коцку - ставио је у уста и пустио да ми се топи на језику То је било све што сам дозволио себи. То је потребно да би се било број један", казао је Ноле и потврдио на личном примјеру колико је одрицања потребно за његов ниво.
(Курир спорт/Мондо)