Iako je mačevanje jedan od prvih olimpijskih sportova, u Republici Srpskoj, ali i u BiH on je još uvijek u povoju. Pored dva mačevalačka kluba u Banjaluci i Sarajevu, i Istočno Sarajevo odnedavno se upisalo u mačevalačku mapu BiH.
Samim tim stekli su se uslovi i za osnivanje mačevalačkog saveza Republike Srpske.
“Mačevalački klub "Pale" osnovali smo u novembru mjesecu prošle godine, i nakon toga u decembru smo osnovalii Mačevalački savez RS, kako bi mogli napraviti i mačevalački savez BiH, kako bi mogli omogućiti našim takmičarima da izađu na balkanska prvenstva, a prvenstveno da možemo organizovatii takmičenja unutar Republike Srpske i BiH", kaže Nemanja Vučetić, predsjednik Mačevalačkog saveza Republike Srpske i osnivač mačevalačkog kluba "Pale".
Iako još uvijek ne izlaze na takmičenja, članovi mačevalačkog kluba "Pale" vrijedno treniraju i nadaju se da će uskoro otići na prva takmičenja i ostvariti zapažene rezultate.
Mačevanje nije samo sport u kome se uče tehnike borbe, već iziskuje i mnogo psihičkog napora, ističe pomoćni trener mačevalačkog kluba "Pale".
“Od novembra mjeseca sam aktivna u ovome klubu, pomažem koleginici Marijani kao pomćni trener. Planiram i u budućnosti da se bavim mačevanjem, i nadam se da će biti prilike da izađem na takmičenje i okušam se, ali i da napredujem kao trener u budućnosti, pa možda nastavim tradiciju i osnujem još neki klub", kaže Jelica Jagodić, pomoćni trener mačevalačkog kluba "Pale".
Mačevanje veoma zahtjevan sport sa jedne strane, ali i sport u kome ima najmanje povreda. Preporučena dob za usvajanje prvih vještina je između 8 i 10 godine života. Riječ je o veoma pristupačnom sportu kojim se mogu baviti i starije osobe.