Banjaluka je, prvi put, dobila pejzažnog arhitektu. Docent doktor Ognjen Šukalo, profesor sa arhitektonsko-građevinskog fakulteta, imenovan je i predstavljan javnosti u Gradskoj upravi.
Šukalo kaže da je dobio priliku da izmijeni sve ono što je do sada oštro kritikovao. Uvjerava da je njegov posao mnogo više od uređenja zelenih površina i drvoreda.
"Počevši od temeljne činjenice da se ovaj grad danas dominantno grije na drvo pa do toga da prirodne šume to ne mogu i ne smiju da podnose, mora da se sadi i podiže mnogo više preko pitanja čistoće vodotoka, Vrbasa prije svega", kaže Ognjen Šukalo, pejzažni arhitekta Banjaluke.
Zato će mu, kaže, jedan od prvih zadataka biti prečišćavanje. Planira i da u skorije vrijeme privede kraju radove na rekreativnoj zoni oko grada. Šukalo poručuje da je njegova uloga savjetodavna, ali ne da sjedi u kabinetu gradonačelnika, već koordiniše veliki broj pojedinaca i institucija. Sarađivaće i sa gradskim arhitektom. Gradonačelnik Banjaluke vjeruje da će taj tim dobro da radi.
"Priča o gradskom arhitekti i pejzažnom arhitekti nije priča o jednom ružičnjaku i jednom drvoredu. Razgovaramo dugoročno, konceptualno i strateški. Razgovaramo o strateškim pravcima razvoja grada. I gradski i pejzažni arhitekta moraju da gledaju na takav način", kaže Igor Radojičić, gradonačelnik Banjaluke.
Gradski i pejzažni arhitekta predviđeni su programom gradonačelnika pod nazivom "Banjaluka 2025". Gradski arhitekta radi više od godinu dana, od danas je na poslu i pejzažni, a gradonačelnik najavljuje da nije isključeno da će svoje mjesto u Gradskoj upravi pronaći i gradski menadžer.