Gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić izjavio je danas da su nadležni pristupili liberalizaciji pojedinih mjera koje su donesene radi prevencije širenja virusa korona, ali da i dalje ostaju na snazi mjere koje se odnose na zabranu okupljanja i javnog prevoza u gradu.
Radojičić je, nakon sjednice Gradskog štaba za vanredne situacije, rekao da se u Republici Srpskoj, pa tako i u Banjaluci, pristupilo ublažavanju pojedinih mjera zbog bolje epidemiološke situacije, u smislu da je na dnevnom nivou evidentiran manji broj oboljelih, kao i lica koja su u kućnoj izolaciji, a povećan je broj oporavljenih.
S obzirom na to da je otvoren veći broj trgovinskih i poslovnih subjekata, kao i muzeji i biblioteke, Radojičić je naveo da komunalna policija i inspekcija od danas pojačano kontrolišu njihov rad u smislu pridržavanja preventivnih mjera, odnosno mjera higijene i kontrolisani ulazak u objekte.
"Od danas je omogućena dostava termički pripremljene hrane tako da se vrši i sanitarna i zdravstvena kontrola o kvalitetu i uslovima u objektima koji mogu da vrše šaltersku prodaju ili dostavu hrane", rekao je Radojičić.
On je podsjetio da je od jutros licima starijim od 65 godina dozvoljeno kretanje svakog radnog dana od 7.00 do 10.00 časova.
Budući da je omogućeno kretanje svim licima, Radojičić je dodao da od četvrtka, 30. aprila, neće više biti u funkciji telefon 065/010-203, posredstvom kojeg je vršena kućna dostava osnovnih životnih namirnica.
Radojičić je zahvalio svima koji su omogućili da funkcioniše ova usluga posredstvom koje je od 19. marta do danas obavljeno 4.208 dostava.
"Promijenjeno je radno vrijeme u Gradskoj upravi na šalterima koji rade sa građanima u opštoj upravi i matičnoj službi i po republičkoj naredbi radno vrijeme je od 7.00 do 15.00 časova", naveo je Radojičić.
On je naglasio da će i Dom zdravlja, po republičkom nalogu, od 1. maja reorganizovati rad tako da će porodične ambulante u ograničenom kapacitetu pružati i ostale usluge, a ne samo usluge u vezi sa virusom korona.
Radojičić je rekao da za 1. maj u Banjaluci neće raditi trgovine, usluge i niko osim dežurnih službi, bez obzira na policijski čas.
"U subotu, 2. maja, ukoliko policijski čas bude dozvolio rad ujutro, radiće ograničen broj trgovina, a 3. maja neće biti dozvoljen rad tržnim centrima bez obzira na policijski čas jer smatramo da bi to značilo nesumnjivo veći broj lica u zatvorenom prostoru i predstavljalo bi rizik po javno zdravlje", naglasio je Radojičić.
Gradonačelnik Banjaluke najavio je da će sljedeće sedmice početi obrada zahtjeva za olakšice za zakupnine, komunalne takse, za zauzimanje javnih površina i subvencionisanje kamata za subjekte koji su se prijavili na javni poziv grada.
Prema njegovim riječima, u Banjaluci je proteklih dana evidentiran rast oboljelih, koji se dijelom može dovoditi u vezu sa nedavnim praznicima, ali da je teško ustanoviti pojedinačni klaster ili žarište koje bi povezivalo veći broj lica.
"Nažalost, nemamo poboljšanje kada je riječ o broju lica sa težom kliničkom slikom ili su na respiratoru. I dalje imamo skoro svaki dan preminula lica", rekao je Radojičić.
On je naglasio da policija istražuje informaciju koja se pojavila na društvenim mrežama da su na jednoj slavi u proteklom periodu zaražene 22 osobe, a koju za sada smatraju dezinformacijom.