Не постоји правни основ за наплату паркинга у Бањалуци, сматрају то правници.
Након одлуке Уставног суда Републике Српске свјесна је тога и градска администрација, али тамо засад ћуте. Знају и да уколико комунална инспекција неком од грађана напише прекршајни налог он има право да тужи Град Бањалуку.
"Сваки елементарно писмен судија ће након одлуке Уставног суда то оспорити. Наравно, увијек постоји могућност да судије у првом степену донесу и чудну одлуку, али зато постоји други степен, трећи степен. Евидентно једа су тога свјесни и у Граду Бањалука. Према мојим информацијама комунална инспекција више не пише прекршајне налоге“, рекао је правник Милко Грмуша.
Онога тренутка када је Уставни суд оспорио правилник, Град је требало да стане са наплатом или бар да врати првобитне цијене, што се није догодило. Изостала је и реакција надлежних. Ћуте јер је Драшко Станивуковић подизањем цијене паркинга градску касу напунио за додатних пет милиона КМ. То је незаконит новац и требало би да се врати грађанима, каже предсједник бањалучког парламента.
"Ја сам апеловао и раније на градоначелника, тражио да грађанима Бањалуке од којих је узео тај новац врати, јер очигледно да је то неуставан правилник и на тај начин не може да наплаћује. Лако је то у данашње вријеме 90 одсто људи по мојим информацијама плаћа мобилним телефоном, да ли је то кроз СМС или путем мобилне апликације, са нашим мобилним оператером лако је утврдити по регистарској таблици и позвати грађане да им се рефундира тај новац“, каже предсједник Скупштине града Бањалука Љубо Нинковић.
Хоће ли почети радити по слову закона и да ли ће се грађанима рефундирати новац питали смо данас представнике актуелне градске власти. У штуром одговору за АТВ кажу да је градоначелник формирао тим, а да би нови правилник тек требало да се нађе пред одборницима.