Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Данијел Егић рекао је данас, поводом обиљежавања 105 година од уласка српске војске у Бањалуку, да српска војска никада није заузимала туђе територије, већ је искључиво бранила своје.
"Српска војска је бранила своју своју нејач, свој живаљ, док су други атаковали и хтјели да одузму оно што вјековима припада српском народу. Српски борац никада није нападао, већ је искључиво бранио себе, своју земљу и територије", рекао је Егић новинарима у Бањалуци.
Егић је навео да реченица "Они не знају шта нападају, а ми знамо коју светињу бранимо" може сублимирати све српске ратове.
"Поносни смо на српску војску и традицију", рекао је Егић.
Он је навео да се улазак српске војске у Бањалуку 1918. године обиљежава као историјски догађај од републичког значаја у организацији одбора за његовање традиције ослободилачких ратова влада Републике Српске и Србије.
Након парастоса погинулим српским и црногорским војницима у Првом свјетском рату у Храму Христа Спаситеља и полагања вијенаца на Споменик бану Милосављевићу, Егић је присуствовао отварању изложбе "Други балкански рат на фотографијама и документима" аутора професора Дејана Антића која је поводом обиљежавања 105 година од уласка српске војске у Бањалуку уприличена у Академији наука и умјетности Републике Српске.
На споменик бану Милосављевићу у Бањалуци данас су положени вијенци и цвијеће у оквиру обиљежавања 105 година од уласка српске војске у овај град 1918. године.
Вијенце су у име институција Републике Српске положили предсједник Нароне скупштине Ненад Стевандић, министар рада и борачко-инвалидске заштите Данијел Егић и савјетник предсједника Српске Марко Ромић.
У име Владе Србије вијенац је положио изасланик министра за рада, запошљавање, социјална и борачка питања Дејан Антић, генерални конзул Србије у Бањалуци Милош Вујић и посланик у Скупштини Србије.
Цвијеће су положиле делегација Народне скуштине Српске, посланици у Парламентарној скупштини БиХ, вршилац дужности директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих Виктор Нуждић, делегација Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука Оружаних снага БиХ.
На споменик су цвијеће положили и представници Борачке организације Републике Српске, Републичке организације заробљених и погинулих бораца и несталих цивила, Савеза ратних војних инвалида, Удружења грађана "Ветерани Републике Српске", Организације старјешина Војске Републике Српске и Удружења ампутираца "Удас".
Цвијеће су положили и представници Удружења жртава рата Републике Српске, Савеза логораша, Удружења жена жртава рата и Савеза удружења бораца НОР-а, те представници градских и општинских невладиних организација.
Претходно је служен парастос у Храму Христа Спаситеља за све страдале српске и црногорске војнике и цивиле у Првом свјетском рату.
Обиљежавање је настављено умјетничким програмом.
Улазак српске војске у Бањалуку 1918. године представља велики историјски догађај који је означио слободу за српски народ са ових простора након вишевјековног ропства под Турцима, те од 1878. године под Аустроугарском.
У Првом свјетском рату погинуло је око 1,3 милиона Срба, готово трећина становништва тадашње Србије.
Обиљежавање 105 година од уласка српске војске у Бањалуку организују одбори влада Српске и Србије за његовање традиција ослободилачких ратова.