Родитељи дјеце која похађају приватне предшколске установе на територији Града Бањалука покрећу, иницијативу коју ће сљедеће седмице и званично упутити надлежним градским властима, а у којој траже да се заустави дискриминација дјеце и да сва дјеца добију једнако право, односно услове за похађање предшколских установа.
- Надамо се да ћемо у наредном период имати састанак са представници Града Бањалука и Скупштине Града, како бисмо их детаљније упознали са нашим захтјевима и заједно пронашли начин за рјешавање ове тренутне неједнакости - навели су Бранко Црногорац и Ђорђе Коњевић.
У децембру је на Скупштини Града изнесена информација да Град предшколске установе у склопу Центра субвенционише са 355 КМ мјесечно, док су у исто вријеме субвенције за приватне вртиће 60 КМ мјесечно, што је чак шест пута мање. А треба нагласити да и ове исплате касне за посљедња три мјесеца.
- Главни циљ родитеља окупљених око ове иницијативе јесте да сва дјеца имају једнака права и у том смислу да се субвенције за приватне вртиће изједначе са субвенцијама за градске, односно државне вртиће - навели су саговорници.
Један од начина који наводе у свом захтјеву јесте да се дефинише и стандардизује пакет основних услуга за све предшколске установе, који би између осталог укључивао 10 часовно радно вријеме, надзор стручног васпитача, редовна и посебна исхрана - два оброка и ужина, те рад са дјецом по плану, програму и препорукама надлежних васпитно-образовних установа. Страни језици, спортске активности и сл. би могли представљати додатне услуге вртића које би родитељи бирали и плаћали према личним преференцијама.
Такође, у захтјеву се наводи да субвенције убудуће требају исплаћивати директно на рачун предшколских установа и да то буде регулисано на основу споразума између Града и приватних предшколских установа и да исплата буде редовне, како се не би угрозио рад предшколских вртића и самим тим и образовање њихове дјеце.
Тренутном одлуком о субвенцији приватних вртића, само родитељи који имају пребивалиште дуже од двије године на територији Града остварују право на субвенцију, што нема смисла и представља проблем за многе суграђане, тако да се тражи И укидање дијела одредбе која се односи на временски период, те да се као услов остави само пребивалиште.